Konopný rozpočet

úterý 29. září 2009 13:22

Zastánci legalizace marihuany vybízejí stále znovu a dokola k tomuto, na první pohled odvážnému, kroku a argumentují mimo jiné tím, že zdanění jejího prodeje by do státní kasy přisypalo tolik potřebné zlaťáky. Argumenty odpůrců naopak tvrdí, že tráva by jen nahradila alkohol a tudíž by se celá legalizace ekonomicky téměř nevyplatila, protože jen díky chlastu a cigaretám drží náš rozpočet jakž takž pohromadě.... Cítím za tímto argumentem zcela jinou obavu. Ano, jsem si jist, že černý obchod s drogami v našem státě plní kapsy spoustě lidem jak od policie, tak z politiky. A nejvíce pak přímo těm, co nejhlasitěji proti legalizaci vystupují.

Kdo má v paměti devadesátá léta, jistě si vybaví, jaký hon na čarodějnice se snažili rozpoutat lidovci, v čele s poslancem Severou, za Komorousova vydatného přičinění. Protidrogová karta hrála ve společnosti důležitou roli; ať šlo o heroin či konopí, vše bylo spojováno s feťáky a feťáky by česká společnost nejraději, spolu s cikány, poslala do vyhnanství, ne-li rovnou do plynu. Přitom už tehdy byly známé léčebné účinky této rostliny, která ještě před pár desetiletími představovala jednu z nejvýznamějších hospodářských plodin pěstovaných na našich polích.

 

Je nade vší pochybnost vědecky doloženo, že alkohol je ve srovnání s konopím nesrovnatelně výrazněji společensky i zdravotně nebezpečnější. Snadno na něj vznikne závislost, ničí játra, utápí morálku atd. atd. Zhulenec téměř nikdy nerozbije někomu hubu jen proto, že se zhulil... opilec to naopak činí celkem často a rád. Agresivita je alkoholem velmi povzbuzována.

Samozřejmě, že i kouření marihuany je zdraví škodlivé - tak, jako vdechování tabákového či jiného dýmu. Nicméně nejen kouřením lze THC přijímat a četné odborné lékařské studie navíc přímo prokázaly léčebné účinky, jež konopí má. Byl jsem osobně svědkem toho, když pacientka s roztroušenou sklerózou, již přes pět let připoutaná na invalidní vozík, neschopná pohnout byť jen palcem u nohy, po tříměsíční marihuanové kůře z vozíku vstala a bez cizí pomoci udělala téměř 300 kroků. Pro takto postiženého pacienta to znamenalo osvobození se. Sama si došla na toaletu, sama se nakrmila, sama se uložila do postele... už po týdnu užívání konopí vymizely její permanentní bolesti, nespavost vystřídal hluboký spánek a nechutenství neodolatelná chuť k jídlu.

Podobně zázračně působí konopí i na Alzheimera, Parkinsona, ale neskutečně pomáhá rovněž při stavech po chemoterapii nebo nemocným astmatem. Konopné masti dokáží zatočit s atopickým exémem jako mávnutím kouzelného proutku, a i lupénku dokáží potlačit mnohdy více, než všechny kortikoidy světa dohromady.

 

O těchto léčebných účincích dnes už všichni víme. Přesto nám nepříjde divné, že je konopí stále na seznamu zakázaných látek. A to až tak, že dokonce ani technickému konopí se nedaří vrátit se na naše pole. Přitom je to právě tato rostlina, která patří svým průmyslovým využitím k nejvšestrannějším. Z konopí se vyrábí lodní lana i čajové sáčky, pevná plátna i vzdušné oblečení. Konopí se stalo moderní součástí ekologického bydlení, lze z něj vyrábět palivo i ho používat jako podestýlku pod hospodářská zvířata... míra jeho využití je obrovská.

 

Proč tedy není legální? Počítejte se mnou:

 

Jeden gram marihuany se v Praze (i jinde) prodává nejčastěji za 250,- Kč. Náklady na "výrobu" tohoto gramu (přičemž výroba spočívá ve vypěstování, usušení a navážení) jsou jen pár haléřů. Jeden gram není ani jednou desetinou procenta hmoty jedné kytky. Zisk je tedy tisícinásobně vyšší, než náklady spojené s pěstováním. Kam takto utržené peníze jdou? Nekončí náhodou jejich část i mezi našimi politiky? Proč by jinak bránili legalizaci něčeho, co je prokazatelně méně škodlivé než to, co už je dávno povolené? Zničili by tím černý trh s konopím, který je nekonečně výnosný.

 

Současná legislativa je jako přímo šitá na míru všem dealerům: chrání jejich zájmy. Zavinila přechod od domácího pěstování slabého konopí s nízkým obsahem účinné látky k velkopěstírnám z kvalitních, vyšlechtěných semen, jež se ukrývají ve spoustě nelegálních pěstíren. Cele Kladno je kupříkladu zásobárnou Prahy. Skoro v něm nepotkáte mladého člověka, který by nehulil, jelikož tamní situace tomu nahrává. Na všech benzinách tam koupíte dlouhé papírky, v každém baru vám poradí, kam se obrátit, když sháníte balíček trávy. Mezi dealery se pohybují i místní policisté a stát nečinně přihlíží, kterak se z mladých lidí stávají trosky bez cíle, jelikož beznadějné Kladno je hned po marihuaně naučí užívat i perník a jiné "sračky", ze kterých už cesta ven zpravidla nevede.

 

Patříme k zemím s nejvyšší spotřebou knopí na hlavu. Ti, co pijí, pít nepřestanou. Ti, co hulí, hulit také nepřestanou. Obrovské, skutečně obrovské množství peněz mizí v černé díře pochybných obchodních zájmů.

 

Jak ven z krize? Co třeba zdanit konopí, prostituci a zvednout daně na tabák a alkohol ne řádově o haléře, ale o desítky korun? Ať kuřáci (k nimž patřím) platí za svoji neřest - proč ne třeba stovkou nebo stodvaceti korunami za krabičku? Hledáme způsob, jak naplnit státní kasu nebo se tak jen tváříme a jsme ve svém rozhodování ovlivněni postoji tabákových koncernů, likérek a černých dealerů konopí?

 

Při nejmenším by měl stát respektovat a tolerovat svobodnou vůli občanů, kteří se při řešení svých zdravotních problémů uchýlí ke "konzumaci" konopí - mnohdy v situaci, kdy klasická medicína nad jejich případem zláme hůl.

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora