Dnes baťovy domky, zítra Pražský hrad

sobota 24. říjen 2009 20:24

Krátce po výstavbe

  Zlín se svojí sourodou architekturou, zasazený do kopcovité krajiny zalesněných vrchů, budovaný jako město na „zelené louce“, se zřetelnou architektonickou vizí, jaká svou podobou a rozsahem nemá u nás obdoby, se dobrovolně, o své vlastní vůli, vzdává několika tzv. baťových domků, ve prospěch silničního obchvatu. Bourat už se začalo a bourat se i bude v příštích měsících, ačkoli o zahájení výstavby obchvatu se ještě zdaleka nerozhodlo. Co nejjemněji řečeno se jedná o krátkozrakost. Řečeno popravdě – je to zločin!

 

Nehledě na to, že z domků byli a jsou vystěhováváni jejich obyvatelé, se v případě jejich demolice jedná o neomluvitelnou chybu a necitlivost. Kdyby se takto lehkomyslně chovali naši předkové k památkám, žijeme dnes v jednom velkém dálničním uzlu, kdesi na dně lomu.

zlin-batovy-domky-1.jpg

Ve své době naprosto nadstandartní domy, poskytující dělníkům v baťových továrnách luxusní bydlení se všemi tehdy dostupnými službami. V době jejich výstavby se v kraji ještě běžně žilo v domech s mlatem a hliněnou podlahou, bez vody a elektřiny. Baťovy vilky, domky, čtvrtdomky a řadové domy vytvořily příjemné, prosluněné zázemí plné zeleně a volného prostoru pro obyvatele města, jemuž vévodil slavný zlínský mrakodrap – proslulá „21“, s ředitelnou ve výtahu - funkcionalismus v té nejexponovanější podobě.

1464s.jpg

Už dnes je Zlín žhavým kandidátem na zapsání do seznamu světového dědictví UNESCO – vedle např. Karlštejna, Terezína, Slavonic či Ještědu. A je to především díky jeho urbanismu, poloze a rozložení, je to právě v těch baťových domcích...


Pokud to, co máme, nevidíme dnes, uchovejme alespoň to nejzřetelnější bohatství příštím generacím. Copak už jsme se úplně pomátli?

398447_5ea6f.jpg

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora