Obelháni vlastním prezidentem

pondělí 26. říjen 2009 22:19

 A tak pořád dokola – prezident Klaus něco někde řekne a rázem, jako mávnutím kouzelného proutku, je z toho celosvětová ostuda. Začalo to jeho smělými exurzemi mezi vědce, zkoumající vliv člověka na životní prostředí a vrcholí to právě v těchto dnech, prezidentovým postojem k Lisabonské smlouvě, potažmo k demokratickému systému ČR. Číst dnešní článek z britských Financial Times, jednoho z nejprestižnějších listů vůbec, je pro našince těžko skousnutelným oříškem. Závěry, ke kterým v listu došli, totiž nejsou mezi zahraničními pohledy na Pražský hrad zdaleka ojedinělé, naopak.

 

Jeho stále více nevyzpytatelné názory mohou sotva vyvážit názory české vlády, parlamentu a lidí, nemluvě o zbývajících 26 dalších členských státech Evropské unie, které smlouvu ratifikovaly," napsaly Financial Times.

Toto je člověk, který přirovnává unii k sovětskému totalitarismu, ale udržuje blízké přátelství s "obhájcem svobody" Vladimirem Putinem. Je samozřejmě jednoduché českého prezidenta - který je tržním fundamentalistou a věří, že světovou krizi způsobila nadměrná regulace - označovat za euroskeptického populistu popírajícího klimatické změny. Ale je tomu tak proto, že on sám se záměrně snaží, aby to bylo tak snadné.

Jeho poslední záminka k zadržování lisabonské smlouvy je zcela jasně falešná - a neodpovědně jitří vášně.

Charta lidských práv EU nemůže být uplatňována retrospektivně a tak se nijak nevztahuje k otázce majetkových práv plynoucích z Benešových dekretů. Česká republika je navíc dlouholetým signatářem Evropského soudu pro lidská práva, který nikdy o tuto záležitost neprojevil zájem.

Kdyby Václav Klaus rozpoznal skutečně klíčový národní zájem, tak by o něm mluvil již dávno, jako to udělaly jiné členské státy.

Namísto toho hraje hry s národní psychikou Čechů a nereálnými obavami, že by byli zaplaveni sudetskými Němci," uvedl list. Podle něj je většina Čechů spokojená s členstvím v EU a vidí jeho výhody. "Možná právě proto Václav Klaus začal pilovat svou roli z provokatéra na sabotéra

(Převzato z aktualne.cz)


Co k tomu dodat? Je to pohled zvenčí, podepsaný renomovaným deníkem světového významu, kterému budou Klausovi fanatičtí či neinformovaní stoupenci jen těžko vyčítat osobní nevraživost a zášť vůči naší hlavě státu. Zvenčí se totiž vše jeví jaksi zřetelněji, s odstupem, bez emocí.


Když se rozhlédneme po diskuzích pod kritickými internetovými články o V. Klausovi, jichž živelně přibývá, můžeme si všimnout , že ve velké míře postrádají slušnost. Jistě, nelze z toho usuzovat na kvality hlavy státu, ale o lecčems to svědčí: neschopnost naslouchat druhé straně, neochota diskutovat věcné problémy, vystrašování, vydírání, zloba, zášť, nenávist. Čím to, že právě lidé, kteří jsou s minulým režimem spojeni víc, než jak by bylo, při zachování určité míry lidskosti a charakteru, možné, se za našeho prezidenta tak staví? Co z toho mají? Nebo v co doufají, že jednou mít budou?


Prezidentův Ladislav Jakl se rovněž některými svými výroky a vystoupeními usvědčil z nesnášenlivosti vůči nositelům opačných názorů, než jaké má on. Stejně jako anonymní účastníci diskuzí i on nejčastěji napadá své oponenty, často hrubě podpásovým způsobem, místo aby napadal témata, názory a snažil se obhájit ten svůj v demokratické diskuzi. Anonymní pisálkové pak jen drží jím nastavenou linii (nemusíme chodit daleko, i na tomto blogu se najdou tací, co mají estébáctví jako koníček a bůh ví proč si zjišťují adresy bydlišť blogerů, se kterými nesouhlasí... viz. diskuze pod článkem http://petrkrejci.bigbloger.lidovky.cz/clanok.asp?cl=107529 - další komentář je zbytečný, kdo na to má žaludek, tak se těmi příspěvky prokouše až ke kýžené perle na konci).


Nemusíme se nutně shodnout na Lisabonské smlouvě, můžeme mít na jednu věc tisíce různých pohledů, můžeme se přít i hádat, ale slušnost a vzájemný respekt, by při tom neměly chybět.


Dovolte malou osobní poznámku: nejsem ani aktivistou ani ekologistou, nejsem a nebyl jsem členem žádné strany, nikdo mi mé názory nediktuje ani za ně neplatí.... prostě se jen snažím tu a tam zformulovat nějaký svůj pohled a podělím se o něj tady, s vámi.Těší mě poměrně vyysoká čtenost a nebývale kladné přijetí i ohodnocení, ale to podstatné, proč svůj blog mám, je právě možnost diskuze. Je mi líto, že díky hrstce netolerantních neurvalců se stává nemožnou.

Můj postoj k V. Klausovi se poměrně dlouho a složitě vyvíjel, a i když už pár let je víceméně konzistentní, nikdy jsem neměl potřebu jej jakkoli ventilovat, natož pak někde na blogu. To se změnilo ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že jeho chování, jako prezidenta ČR, mně – jako Čechovi – škodí. Jsem o tom přesvědčen a dnešní Financial Times to jen potvrzují. On nás prostě jednoduše obelhává – s celou tou hrou kolem sudetských Němců. A opravdu si nemyslím, že na hlavu hlavy státu lze aplikovat rčení „účel světí prostředky“; jaký účel by to musel být, aby ospravedlnil chování, v jehož důsledku jsme se stali rukojmími vlastního prezidenta?Těším se na klidnou a tolerantní diskuzi :)

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora