„Rys? Ten tady nevydrží...“

pátek 30. říjen 2009 19:56

  Tak v Krkonoších se objevil rys ostrovid... i na komerční televizi jedna z hlavních zpráv dne. Zatímco vlci to v médiích zatím na celé čáře prohrávají (o medvědech nemluvě), rys jakoby byl vítaným hostem. V této souvislosti se mi vybavila dva roky stará příhoda.

 

Jezdívám několikrát do roka s přáteli na různá zajímavá místa, pár dní pobýt tu na chalupě, jindy na tvrzi, na hradech či zámcích... před dvěma lety jsme takto strávili krásný podzimní čas v Českém Švýcarsku, ve staré hájence, kde – nezvykle – přebýval v oddělené části i její majitel, kovaný fořt se vším všudy, včetně až po neoholené kotlety a jaksepatří kníra.


Místa výskytu rysa ostrovida na našem území by se dala spočíst na prstech jedné ruky, a to i kdyby na ní nějaký ten prst chyběl. Odborné podklady hovoří o Šumavě, kde jsou sledována tři tato zvířata, o střední části Brd s jedním pozorovaným výskytem, o Jeseníkách, kde by měli žít dva rysové ostrovidi, o Beskydech, rovněž se dvěma kusy a právě o národním parku České Švýcarsko. Tam, uvádí se, žijí snad až čtyři jeho exempláře. Rysů a míst jejich výskytu u nás je tedy mnohem méně, než šafránu.

 

DSC02174.jpg            Meandry-Krinice2.jpg

Ve skutečnosti je tradiční jesenická mikropopulace v současnosti nezvěstná, šumavští rysové, vypadá to, se stahují na německou stranu hor (kde se netěží kůrovcem napadené stromy v prvních zónách NP) a v Beskydech prozměnu řádí pytláci.


Přijeli jsme do hájenky. Stoly ze samorostů, lustry z jeleního paroží, věšák z několika srnčích parůžků, poličky z parohů daňka, na zdech pelichající kožešiny divočáků, před postelemi předložky z vyčiněných jezevců a nad jídelním stolem liška (resp. to, co z ní zbylo). Ptám se myslivce, který má velkou část revíru NP na starosti:

Tak vy tu prý máte rysa?“

Obrátil koutky úst směrem dolů, neurčitě zavrtěl hlavou a mlčel.

Teda píšou to všude v propagačních materiálech“ nenechal jsem se odbýt a mlžil zdroj svých informací: vím, že myslivci zpravidla nemají rádi zjištění pracovníků Státní ochrany přírody, z jejichž materiálů jsem o rysech věděl.

Kdepak... to je blud. Tady rysové nejsou.“

Upřímně udiveně jsem čekal na dovysvětlení: „Jakto?“

Rys? Ten tady nevydrží... nemá šanci“ řekl mi bez dalšího upřesnění a odjel s flintou vyřídit cosi do lesa.

Pomyslel jsem si: „Hm... tak ani tady nemají vhodný podmínky k životu...asi malá rozloha teritoria nebo turistický ruch...“


Jak už to tak bývá, večer bylo veselo, pilo se, zpívalo, tančilo... a přišla řada na schovávanou. Velká, členitá myslivna, k tomu přímo vybízela.

Rozutekli jsme se co nejdál od pikoly v přízemí, přičemž já využil k úkrytu dosud neznámou místnost v podkroví. Po tmě jsem našmátral postel a schoval se za její pelest (vlézt pod ni jsem se neodvážil).


Po dobrých dvaceti minutách jsem si začal připadat jako ten, kterého nikdo nehledá. Slyšel jsem zezdola křik a smích, jak pikající nacházel další a další lidi, až jsem pochopil, že zbývám už jen já. Po dalších 10 minutách, kdy do pokoje nikdo nevstoupil, mě začali hledat i ostatní... po další chvíli mě začali volat... říkal jsem si: co blbnou, copak nikdo neví o těchhle dveřích, o téhle místnosti?


Tak jsem vyšel ven.

Co je?“

Chvíli se smáli a pak mi vysvětlili, že jsem asi nebyl u toho, když myslivec výslovně zakazoval do této místnosti vstupovat, jelikož byla jeho soukromou ložnicí. Zasmáli jsme se a já, zavíraje od ní dveře, jsem v pruhu světla, proniknuvšího sem z chodby, uviděl nad postelí dvě krásné kožešiny rysa ostrovida. Pochopil jsem myslivcova slova:

Rys? Ten tady nevydrží....“

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora