Milé děti, začínají Události ČT aneb Občanská společnost dospívá

pátek 3. prosinec 2010 11:17

Na úterních událostech na pražském magistrátu mě zaujalo několik věcí.

Především hojná a důrazná účast lidí na demonstraci, kterou vyjádřili své rozhořčení, rozčarování a zklamání nad tím, jak si ty dvě naše „diametrálně“ odlišné strany upekly své čtyřleté sladké koláčky bez ohledu na přání Pražanů. Je úplně jedno, jestli vše proběhlo v mezích zákona; jisté je, že meze slušnosti a zodpovědnosti vůči voličům překročeny byly.

GLU377e5d_dem5.jpg

            Je zákonné spojit se se svým úhlavním protivníkem, soupeřem, oponentem. Je zákonné spojit se s někým, o kom jsme ještě den před tím prohlašovali, div ne s pěnou u úst, jaká je to verbež, a že volič by měl povstat a jít k volebním urnám, protože pokud se ta svoloč dostane na magistrát, bude zle.

            Volič naléhavé volání vyslyšel a projevil touhu po změně – to je naprosto zřejmá interpretace výsledků voleb, v nichž ODS doplatila na své Kmotry a ČSSD na své Hlupáky.

            Spojí-li se Kmotr s Hlupákem, má volič smůlu: odevzdal hlas a čtyři roky by měl držet hubu. Tak, aby se ti, o kterých si i vrabci na Svatém Vítu špitají jako o zlodějích, mafiánech a tunelářích, mohli nerušeně dál věnovat svému poslání: jednou rukou brát, druhou po sobě zametat.

GLU377e5e_dem7.jpg

            Pan docent Svoboda během týdne ztratil veškerý svůj kredit: ne proto, že přijal kandidaturu na primátora od Kmotra, ani proto, že se za tím účelem spojil s Hlupákem, ale pro způsob, jakým řídil úterní ustavující zasedání. Okázalá slušnost, na kterou neustále kladl důraz a v jejíž prospěch několikrát apeloval, získávala postupně jednu trhlinu za druhou. Nikdy bych si nemyslel, že je podobné demagogie schopný. On vlastně právě proto, proč lidé „povstali“, usedl na primátorskou židli. On je vlastně také nespokojený s tím, kam to ODS v Praze dopracovala, co s městem a jeho lidmi udělala, a právě proto se stal primátorem, aby s tím mohl něco udělat. A kdo chce kritizovat, nechť učiní totéž – stane se primátorem. To je jeho vzkaz lidem. Demonstranti nemají morální právo demonstrovat, pokud se sami nestanou politiky anebo pokud těm politikům nedají postoprvé šanci dokázat, že to s městem a jeho obyvateli myslí dobře.

PKS377d8b_demonstrace.jpg

            Vidím to spíš tak, že politik nemá právo zastupovat lidi, kteří proti němu tak masově protestují.

            Tím se dostávám k naší drahé Veřejnoprávní.

Je mi srdečně jedno, jestli si pan generální trajdá na trojkolce či čtyřkolce za miliony (pokud si je vydělal). Už je mi vlastně tak nějak jedno i to, že tatáž osoba, která ke mně jako k dítěti promlouvala ze studia Pionýrské vlaštovky, aby mi podala svědectví o mezinárodním sjezdu socialistické mládeže v KLDR nebo o nutnosti střílet do lidí, prchajících za svobodou přes hranice, moderuje Události… ale abych se v hlavní zpravodajské relaci nedozvěděl nic (opravdu nic) z toho, co se skutečně na Mariánském náměstí odehrávalo, na to ještě žaludek zvyklý nemám.

PKS377d8b_demonstrace1.jpg

            Zažili jsme to těsně po 17.listopadu: přeplněný Václavák se ve zprávách smrskl na hlouček narušitelů klidu. Pak jsem se s tím setkal v pseudozpravodajství „Bobo Tv“ za tzv. televizní krize. Byl jsem na demonstraci na Václaváku, který byl zaplněn od koně až na Můstek, ale v televizi, když jsem po třech hodinách přijel v noci vlakem domů, postával jen téměř tentýž hlouček narušitelů, jako v osmdesátémdevátém. Ani zmínka o tisících demonstrujících, ani zmínka o tom, že na pódiu proti novému vedení televize vystoupila skutečná elita české kultury, od Ebena přes Svěráka, přes Bohdalku až nevím ke komu. Nic.

PKS377dbe_demonstrace9.jpg

            V úterý ČT24 přenášela přímým přenosem dění v sále a s pomocí hostů je i komentovala. K tomu bych snad ani nemohl mít výhrady, kdyby se zpravodajství neomezilo pouze na statické přenášení obrazu z kamer rozestavěných v jednacím sále. Záběry venku bouřícího davu se pro mráz zřejmě nepodařilo pořídit. Kouzlem nechtěného ale kamery bez kameramanů zachytily mediálně ještě nezkušené novopečené zastupitele, kterak si během protestů přímo před kamerou povídají (netušili, že kamera natáčí) jako dva malí školáci: „My vlastně budeme sedět spolu, že?“

„No… asi jo…“ A lidi si mohli plíce vykřičet, klíče vycinkat, ústa vypískat…

PKS377dde_demonstrace7.jpg

            Ovšem to, co předvedla televize veřejné služby v hlavních zprávách, to mě vrátilo rázem o dvacet let zpátky. Zcela totožná reportáž, jako byla vysílána už v odpoledních zprávách, bez úprav, beze změny, bez doplnění. Se záběry teprve scházejícího se davu, bez uvedení textu Listopadové výzvy, která to celé spustila, bez uvedení vysvětlení jejich organizátorů (přitom přímo během zasedání vystoupili tři jejich představitelé, kteří velmi slušně, věcně a korektně pojmenovali důvody, pro které demonstrují). Ani jeden projev občanů. Ne. ČT svým koncesionářům ukázala jen hrstku hvízdajících lidí a pak především apel pana doktora Svobody na slušnost. V BBC by se za podobně odvedenou zpravodajskou práci pohřbívalo zaživa.

PKS377ddf_demonstrace9.jpg

            Nejde o to, na čí straně stojím, jestli fandím kmotrům, hlupákům či Top 09. Úterní protest absolutně nebyl ve prospěch žádné politické strany. Nebyl ani proti ODS či ČSSD. Byl proti konkrétním lidem, se kterými mají Pražané ty nejhorší zkušenosti. V drtivé většině nechtějí, aby je zastupovali; nemluvě o tom, že Hlupáci místo mladého Dientsbiera, na kterého lákali, nakonec na radnici poslali „podržtašku“ Březinu, o kterém už se dalo doufat, že je nenávratně pryč. Bohužel není.

            Pražané dali najevo, že nechtějí další „šanci“ pro ty, kteří je tak zásadně zklamali, ergo podvedli. Občanská společnost poprvé od listopadu zařvala tak silně, organizovaně a především zodpovědně. Ukázalo se, že lidé v tomto městě nejsou ani slepí ani hluší, a ani lhostejní.  A nic na tom nezmění ani výkřiky komunistických pohrobků o pravdoláskařích, věčných stěžovatelích, havlistech a podobně.

TSH37846f_DSC_3349.jpg

            Čechům vždycky dlouho trvá, než dají najevo svou nasranost (podle mě je to momentálně nejpřesnější výraz pro daný stav)… ale když už se odhodlají k protestu, stojí to za to. Kdyby se novopečení zastupitelé na magistrátu nezamkli, jsem si skoro jistý, že by skutečně nakonec někteří z nich letěli z okna.

TSH378470_DSC_3367.jpg

            I když nakonec všichni, proti kterým se protestovalo, za svá vytoužená korýtka usedli, není to pro ně jistě nic příjemného. Zažít hněv lidí, a vědět, že je spravedlivý (což vědí i Hlupáci), to jednomu vezme klidné spaní. Minimálně na čtyři roky. A za ty čtyři roky už bude Občanská společnost zase o fous dospělejší… pak se sečte, podtrhne a…

TER377fec_p201011300889301.jpg

Fotografie převzaté z LN

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora