Sardínie - úsvit dějin v divočině

čtvrtek 12. květen 2011 11:25

Naší nejstarší kamennou stavbou je rotunda v Budeči; už nakousla jedenácté století svého věku. Na Sardínii jsou však zachovalé kamenné stavby, starší téměř o 6000 let!

Sardínie, po Sicílii druhý největší ostrov Středomoří, je svojí rozlohou srovnatelná s celou Moravou.  Velmi řídce osídlená si uchovala svůj divoký, přírodní charakter, který se harmonicky střídá s kulturní krajinou, jejíž půvab, daný tisíciletým opečováváním, přetrvává dodnes.

Jak už bylo řečeno v předchozích textech, není radno se spoléhat na průvodce a mapy. Dva roky stará mapa renomovaného vydavatele si některé silnice doslova cucá z prstu, takže zabloudit s ní není žádný problém. Naštěstí je tu internet, a tak jsme se dostali i na místa, o kterých všechny publikace zarytě mlčí, a přitom jsou turisticky nesmírně atraktivní.

P4160044.jpg

Brána Obrů na stolové hoře Alto piano je stará bezmála 7000 let. Na ostrově jich je několik, ale jen tato stále věrně slouží svému účelu: s absolutní přesností označuje dny letního i zimního slunovratu a polohu Měsíce vůči Zemi. V den letního slunovratu sluneční paprsky při východu pronikají otvorem v bráně a nasvěcují stěnu na konci kamenné chodby. V den zimního slunovratu naopak světlo zapadajícího Slunce proniká do brány otvorem na jejím temeni, přičemž v okamžiku západu se světelný kužel zastaví přesně u vstupu do ní.

P4160060.jpg

Všudypřítomnost sladké vody je tím, čím se Sardínie vymyká. Jezera, vodopády, prameny, mokřiny, řeky - nic z toho není pro Středomoří typické, tady však najdeme i lužní biotopy a rozsáhlá slaniska.

P4160066.jpg

Pozoruhodným zážitkem je jeskyně San Giovanni. Ještě před pár lety byla průjezdná - spojovala lidi ze dvou konců horského masivu. Přirozeně a volně průchozí tunelovitá jeskyně je bohatá na krápníkovou výzdobu, až je to s podivem - u nás všechny volně přístupné jeskyně o výzdobu přišly v důsledku vandalismu. Tady nikdo téměř kilometrovou jeskyni nehlídá, dokonce zde ani nejsou žádné cedule, zakazující ničení, a přesto nikde nevidíte nic polámaného, natož počmáraného, a to přes to, že na Sardínii je čmárání po stěnách vyloženě kulturní tradicí.

P4160083.jpg

Z druhé strany jsou vyhlášené horolezecké terény. Procházka přírodním tunelem je silným zážitkem, i když osvětlení je tak slabé, že sotva vidíte pod nohy...

P4160087.jpg

Kromě megalitických památek lze navštívit i památky antické - starořecké i starořímské. Toto je chrám Antas, zapomenutý v kopcovité krajině, odolávající počasí i lidem. Ani tady jsme nepotkali živáčka; všude na Sardínii jsme byli téměř sami, což by se v letních měsících pravděpodobně nepovedlo; přitom i my měli skoro každý den slunce a třicetistupňové teplo

P4160095.jpg

...právě u Antasu nás stihla bouřka. Ale to bylo snad jen jěště víc zajímavější, atmosféře místa to rozhodně přidalo... zbytky antické mozaiky na podlaze chrámu se leskly, z lesů se kouřilo...

P4160101.jpg

Stát tento chrám u nás, tak už se dávno ochudíme o sílu a čistotu jeho umístění v krajině vybudováním pokladen, turistického centra, toalet, bufetu a zámkové dlažby, vedoucí kolem dokola. Nesmíme zapomenout na parkoviště! ...a pokud by chrám spadal do péče Prahy, pak už by byly historické kameny někde v drtičce nebo na zahradách kmotrů, zatímco chrám by se skvěl novotou vyfrézovaných kamenných bloků... viz. Karlův most

P4160107.jpg

Ve všech průvodcích, které mám, se píše, že na Sardínii je největší evropská poušť. Samozřejmě to není pravda, naopak: Sardínie je nejméně vyprahlým ostrovem Středomoří. Nicméně má několik příbřežních oblastí, ve kterých jsou největší duny kontinentu... rozdíl mezi pouští a přesypem je snad zřejmý....

P4160127.jpg

V krajině táhlých tvarů, neustále se proměňujícího  reliéfu, stálého větru a slunce se náramně dobře medituje

P4170143.jpg

Tháros - vykopávky starořeckého města jsou fantaskně situovány na břeh úzké mořské šíje. Zachovalé uliční dláždění, kanalizace, vodovod, několikero lázní, chrám... po Pompejích nejvýznamnější srovnatelná lokalita.

P4170154.jpg

A opět: v létě je tu hlava na hlavě, zatímco v dubnu jsme si celé město mohli procházet dle libovůle, teplo jako u nás ve vrcholném létě...

P4170180.jpg

Budova někdejších městských lázní.

P4170175.jpg

Jižní cíp poloostrova Sinnis se svojí Thárovskou šíjí je v létě jen samý prach, zelenou tu nenajdete

P4170176.jpg

Středověké strážní věže začnou návštěvníkovi Sardínie po čase připadat jako novostavby... všude jsou mnohonásobně starší památky. Společné mají jedno: stojí téměř vždy v čisté krajině, provoněné levandulí, divokým tymiánem a mimosou.

P4170205.jpg

Luční kvítí všude vůkol... V ČR si pro podobný obrázek musíme už jen do rezervací nebo národních parků; na odvodněných, meliorovaných stanovištích by nezůstal ani ten bodlák... holt - necháváme naše zemědělce a lesníky "hospodařit" tak, že jsme chudší a chudší, stejně jako naše příroda.

P4180354.jpg

Jedním z vrcholů putování Sardínií bylo nalezení tohoto vodopádu. Místo jsem měl vytipované z Google Earth (průvodci o něm samozřejmě zarytě mlčí). Skutečně divoké pobřeží, jaké na kontinentu už nenajdeme. Měli jsme neuvěřitelné štěstí... seděl jsem na hraně skal, a když jsem se postavil, vzlétl zpod převisu pode mnou sup bělohlavý a předvedl se nám v celé své kráse. Záhy jsme zjistili, že přímo pod námi, necelé dva metry, má své hnízdo.

P4180361.jpg

 

Poslední část příště :)

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora