Vstavač nachový

úterý 17. květen 2011 12:47

Kdo by chtěl vidět jednu z nejhezčích evropských květin, orchidej vstavač nachový, má nejvyšší čas vyrazit do přírody.

V přírodním parku Džbán, nedaleko od Prahy, je v těchto dnech k vidění malý (vlastně spíš velký) zázrak: u obce Milý se tam nachází jižně exponovaná teplomilná stráň s nejbohatší středoevropskou populací této překrásné orchideje. Palice některých květů sahají člověku téměř po pás a pokud víte, kde hledat, můžete počítat s nezapomenutelným zážitkem: Milská stráň je proslulá mezi botaniky celé Evropy; jeví se nad ní i odborníci ze zemí, kde jsou orchideje mnohem běžnější, než u nás. Můžu potvrdit, že - co se týká orchis purpurea - jsem nikde neviděl podobné místo, ani ve Středomoří.

P5140042.jpg

Barva vstavače nachového je dána už jeho názvem. Variabilita květů na Milské je však taková, že každá jednotlivá rostlina má zcela originální a neopakovatelné zabarvení.

P5140045.jpg

Kromě vstavačů se na stráni chystají vykvést i jiné druhy orchidejí, např. bradáček vejčitý nebo tato okrotice bílá

P5140048.jpg

Nejen barvy, ale i tvary květů se kus od kusu liší

P5140059.jpg

V rezervaci narazíme i na křížence vst. nachového se vst. vojenským (orchis militaris), i když přímo vstavač vojenský jsem tam ještě nikdy nepotkal. K názvu přišel podle tvaru květů, připomínajících lidskou postavu s helmou.

P5140063.jpg

Pohled ze stráně k vesničce Milý

P5140067.jpg

První poplašné zprávy botaniků ze začátku května, kdy byl poměrně silný mráz, že orchideje vesměs pomrzly, se naštěstí nepotvrdily. Na jiných lokalitách sice k pomrznutí došlo, na Milské nikoli.

P5140075.jpg

Vstavač nachový je jednou z mála našich orchidejí, které voní

P5140087.jpg

Za pár dní na Milské rozkvete i převzácný čistec, který zde má rovněž svoji nejpočetnější populaci u nás.

P5140097.jpg

Přál bych vám vidět ty vyjevené výrazy zahraničních návštěvníků, kteří jsou přitom znalí těch nejvýznamnějších evropských lokalit. Zatímco lidé z okolních vesnic často vůbec netuší, co za poklad jim za domem roste, natož pak aby o něj nějak pečovali...

P5140104.jpg

Podobné exempláře nemají daleko k albínům; ti jsou ale zcela bílí a na Milské se v čisté formě nevyskytují

P5140123.jpg

O významu lokality jako by nevěděl ani Středočeský kraj - má problémy zajistit každoroční kosení, i když existují lidé, kteří se mu za tímto účelem přímo podbízejí.  Přitom každý rok, kdy se tráva nepokosí, způsobuje zásadní chudnutí populace.

P5140145.jpg

Utěšeně pokaždé sleduji, kterak se "nacháči" stěhují i pod stráň, na opuštěné pole, mimo rezervaci. První rok jich tam kvetlo 8, loni už jsem jich napočítal 22, letos na louce kvete na 50 jedinců

P5140178.jpg

Pro člověka, který umí vnímat detail, je Milská rájem na Zemi.

P5140195.jpg

P5140193.jpg

P5140188.jpg 

I Bělka, narozdíl od většiny starousedlíků, už byla na Milské minimálně desetkrát...

P5140192.jpg

... u obzvláště vybarvených květin ochotně zapózuje....

Ještě celý měsíc bude možné podnikat výpravy za našimi orchidejemi... v létě a na začátku podzimu sice také některé druhy orchidejí kvetou (pětiprstky, smrkovníci, někteří kruštíci....), ale přelom května a června je nejbohatší. Nachoví sice postupně odkvetou, ale už za týden lze čekat, že v polabských černavách se rozvijí další a další druhy, že na stráních Středohoří se zaskví vstavači osmahlí, ale hlavně - právě nyní vykvétají nejkrásnější evropské orchideje, střevičníci pantoflíčci, jejichž nejbohatší populace jsou k mání opět v PP Džbán.

DSC00146.jpg

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora