Vzbouřit se nebo emigrovat?

čtvrtek 21. červenec 2011 12:48

Dejiny teto zeme nam zanechaly neocenitelně bohatý odkaz. Vime to vubec?
net

V tomhle státě snad můžou blaženě chrochtat jen prasata…

Tak mám exekuci na účtu… každý, kdo ji má, ji má „neprávem“, nejvíc neprávem ji mívají rómové, ale já ji mám OPRAVDU neprávem! Zdravotní pojišťovna poslala žádost o exekuci na soud, za údajně neuhrazené soc. a zdrav. pojištění z doby před sedmi lety. Mě o všem jaksi zapomněla informovat… záhy její úřednice zjistila, že informovat není ani o čem, neboť nedoplatek byl uhrazen už před půl rokem… pročež pojišťovna požádala soud o zastavení exekučního řízení.

            Dostal jsem v květnu, v jedné obálce, kopie těchto dokumentů:

- podnět pojišťovny k soudu

- rozhodnutí soudu o exekuci

- podnět pojišťovny na zastavení exekuce z důvodu uhrazení dluhu (něco přes 5tis.)

            Vše jsem tím považoval za vyřízené, i když jsem vůbec nechápal, proč mi v květnu posílají svoji korespondenci z ledna (!)

            Červenec, dovolená: bankomat mlčí, kartu opakovaně vyplivuje. Volám banku, dozvídám se o exekuci na mém účtu. Resp. o jeho blokaci (peníze mi nestrhli, jen je blokli).

            Hned po návratu rozhořčeně volám jak na soud, tak do pojišťovny. Na obou stranách je mi potvrzeno, že k exekuci došlo víceméně ze setrvačnosti, skutečně žádnou pohledávku, ani haléřovou, u mě nemají (blokli částku ve výši cca 30 tis.).

            Pointa? Nejspíš ta, že odblokování účtu potrvá měsíc a na žádnou náhradu samozřejmě nemám nárok… setrvačnost je větší prevít, než se zdálo. Zablokovat účet trvá okamžik: kliknutí počítače…. odblokování zabere třicet dnů…  co se s mými penězi mezitím děje?

            Mezi tím pan Stráský začal kácet bezzásahové zóny na Šumavě, což už několik let není ani tak národní park, jako spíš politické téma. Navzdory vědcům, navzdory Evropě… přesto se ještě najdou lidé, kteří upřímně věří, že jde skutečně o boj s kůrovcovou kalamitou (ve skutečnosti jde o ochranu soukromých hospodářských monokultur v okolí, o zisk z prvotřídního materiálu a obávám se, že i o něčí ego). A už na sobě začínám pozorovat první příznaky skepse, trudomyslnosti, lhostejnosti: no tak co, ať to tam celý vytěží, zplundrují, ať ukážou přírodě, jak se to má dělat… no tak holt se Šumava změní, zruší národní park… jednou se tam stejně vrátí „divočina“ i s kůrovcem, co na tom, že my už ji nezažijeme? Člověk přece nesmí myslet jen na sebe nebo na tetřevy…

            Utíkám se zklidnit do jednoho ze džbánských hájků, kde houfně roste krásná drobná orchidej, považovaná u nás už dlouhá desetiletí za vyhynulou. S úlevou ji znovu najdeme a s ní i další letní orchideje, ale úleva se rázem mění v hrůzu, když vidíme, že přímo uprostřed toho cenného hájku je čerstvá paseka. Tak tam tak člověk stojí, se svěšenýma rukama, sklopenou hlavou a hledá odpověď na otázku PROČ ?

            Snad mě po návratu do Prahy pozvedne mysl nějaký dobrý oběd, říkám si, a vyrážím s kamarádem do oblíbené hospůdky. Prší. Tramvaje jsou narvané mokrými, zamračenými lidmi, převažuje šedá, černá, béžová… návrat z barevného Středomoří je v tomto vždycky tak trochu ránou do palice.

            Na přechodu pro chodce u Tančícího domu vidíme dva policisty pokutovat stařenku, která si cestu přes silnici v tom nečase chtěla zkrátit jinudy, než po zebře přechodu pro chodce. Dává jim pětistovku.

            Na druhé straně řeky se něco děje, auta  zuřivě troubí na autobus s německými turisty, který se ne a ne stočit. Debil. Jenomže když k němu dojdeme, vidíme, že cestu neblokuje on, ale čtyři luxusní vozy… jeden má na SPZ 2222, druhý 1234… schválně se jdeme podívat na třetí – 0007. Stojí unisono v zákazu stání, zadky vystrčené do poloviny jízdního pruhu. Vyhýbá se jim nejen autobus, ale i policejní hlídka… záhy za ní druhá… a skutečně během další chvíle třetí. „Pomáhat a chránit“ jedou krokem, zjevně nikam nespěchají, auta vidí, ale neřeší.

            V kamarádovi se zpění krev, vytáčí horkou linku.

„Dobrý den, můžete mi prosím vás vysvětlit, jak je možný, že pokutujete stařenku za to, že minula přechod o deset metrů, a na druhý straně řeky projedou tři policejní hlídky kolem luxusních aut, zaparkovaných v zákazu, který blokujou celou silnici?“

„Hlídka na výjezdu nemá povinnost v těchto případech zastavovat“

Kamarád se ještě chvíli snaží popsat absurdnost situace, které jsme právě byli svědkem, ale „Pomáhat a chránit“ na druhém konci drátu zachováva profi klid. Tak ho kamarád pošle „do prdele“ (komu by nebouchly saze?), načež „Pomáhat“ opáčí: „Tak, a já si vás zpětně dohledám….“ a „Chránit“ dodá: „… a podám na vás trestní oznámení za urážku veřejného činitele“ (Doufám, že se tak skutečně stane a zveřejní se i záznam toho rozhovoru)

            Co by asi tak ten chudák policajt dělal, kdyby byl úřednicí někde na úřadě, kde by se na jeho hlavu snášely mnohem horší a osobnější nadávky nespokojených občanů? Nic… protože by neměl tu moc.

            Jasně, člověk se nemusí nechat rozčilovat malichernostmi... dokonce si nemusí připouštět ani tu politiku, ostatně v které zemi je to lepší? S korupcí nic nenaděláte, volby nic nezmění, slovo nic neznamená. Jediný skutečný vliv na chod světa mají peníze. Nikoli myšlenky, ideje, všeobecně prospěšný zájem, hospodářská stabilita, rozvoj kultury, úcta k historii, vazba k předkům, zodpovědnost za odkaz…

            Každému jeho konto přeji (bacha na exekuce), kdo chce, ať si jezdí s espézetkou třeba i s vodotryskem, ale pravidla by měla platit pro všechny… anebo ať je rovnou anarchie a toleruje se všechno všem.

            Míra reálné svobody, i ve vztahu občan – stát, je přímo úměrná k množství peněz, jaké kdo má. Když se k tomu přidá hroší kůže, stává se z vás Nedotknutelný, který může říct, že je mu pomáháno a je chráněn.

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora