Čertoryje, zázrak naší přírody

úterý 6. září 2011 13:00

Pro každého odborníka, ale i obyčejného milovníka přírody, je to pojem. Nerozsáhlejší a nejbohatší orchidejové louky střední Evropy máme u nás, v Bílých Karpatech.

Bělokarpatské orchidejové louky jsou pojmem i daleko za hranicemi našeho státu. Jedna z ekologicky nejstabilnějších a nejčistších krajin u nás vděčí za své bohatství, jak jinak, našim předkům... a pak taky odlehlosti, která byla i pro komunistické ničitele překážkou v jejich usilovném budování (rozuměj: devastaci).

DSC_792658.jpg

Podzim do Bílých Karpat přichází hned zkraje září. Bezlesé enklávy jsou často zárukou výskytu těch nejvzácnějších druhů rostlin, z nichž mnohé rostou u nás právě jen zde.

DSC_797669.jpg

Poněkud netradiční pohledy na Bílé Karpaty, plné lesů ( i když i do nich se zakousávají lesníci). Specifické jsou však právě pastviny, staré sady, květnaté louky... za nimi je třeba vypravit se do jižní části pohoří.

DSCI0002.jpg

Čertoryje nabízejí unikátní zážitek: rozsáhlé, nekonečně působící louky plné kvítí, se táhnou od obzoru k obzoru, zpestřované solitérními starými duby nebo dožívajícími ovocnými stromy, rakytníky, přičemž odtud nevidíte jedno jediné stavení, jedinou vesnici, město...

DSCI0007.jpg

Po staletí obhospodařovávané louky se vyvinuly v druhově nejpestřejší luční společenstva u nás, závislá na pravidelném kosení v přesně danou dobu.

DSCI0013.jpg

Zuzka se kochá... a je čím. Ve vysoké trávě roste jedna orchidej vedle druhé, o jiných druzích ani nemluvě.

DSCI0016.jpg

Všude poletují tisíce motýlů, je slyšet dokonce i "zpěv" dudka chocholatého, se soumrakem se začne ozývat chřástal a člověku se začne zdát, že žádné problémy ve skutečnosti neexistují...

DSCI0018.jpg

Rudohlávek jehlancový roste v Čechách jen v několika exemplářích v Českém krasu. To na Čertoryjích vytváří bohaté populace... jedna z mála omamně vonících orchidejí naší přírody...

DSCI0019.jpg

Jinde už by lidé podobné soušky dávno pokáceli. Tady ale i starousedlíci vědí, že mrtvý strom je ve skutečnosti zdrojem bohatého života. Proto nad loukami poletují roháči a tesaříci, jinde už zcela vyhynulí.

DSCI00258.jpg

A nejen Čertoryje jsou orchidejovým klenotem... téměř na každé louce Bílých Karpat je najdeme, včetně až po tořiče.

DSCI0039.jpg

Ploché táhlé vrcholy vnějšího pásma Karpat jsou dávno odlesněné, ale biodiverzitu to jen a jen zvyšuje, narozdíl od dnešních holosečných pasek, kde neroste pomalu už ani borůvčí... to, co jsme uměli před staletími, jsme dočista vytěsnili... nejspíš vlivem pokroku...

DSCI0042.jpg

Na severovýchodním obzoru se v podvečerním světle rýsuje hornatější a lesnatější část Bílých Karpat, mně ale fascinuje právě tato otevřená krajina s dalekými výhledy...

DSCI0052.jpg

Skoro tu nejsou ani pěšinky, natož zpevněné cesty, o silnicích nemluvě... prostě jen jdete loukou, mírnými svahy, a za obzorem je némlich stejná, rozvolněná a svobodně dýchající krajina.

DSCI00896.jpg

Krajina, která nabyla svoji podobu v důsledku lidského hospodaření. Krajina, jejíž estetické a přírodní hodnoty jsou nevyčíslitelné penězi. I proto byla zahrnuta do sítě biosférických rezervací UNESCO.

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora