Největší podzemní jezero republiky

neděle 8. leden 2012 10:44

Mimořádný a jedinečný zážitek skýtá návštěva největšího jeskynního systému severovýchodních Čech, Bozkovských dolomitových jeskyní. Celoročně zpřístupněné jeskyně ukrývají, kromě pozoruhodné krápníkové výzdoby, i největší podzemní jezero ČR.

Pokud člověk jen trochu sleví ze svých představ o "bohaté krápníkové výzdobě", vezmou mu Bozkovské jeskyně dech. A to i přes to, že co do výzdoby jeskynních prostor nelze je s jeskyněmi Moravského krasu nebo Javoříčskými jeskyněmi vůbec srovnávat.

DSCF0187.jpg

Pokud se začneme o charakter jeskyní u Bozkova, v podhůří Jizerských hor a Krkonoš, zajímat více, dozvíme se, že se jedná o náš největší jeskynní systém v dolomitech. Dolomit, jak známo, je přeměněný vápenec, uchovávající si své typické vlastnosti: voda jím prostupující jej pozvolna rozpouští, aby jej jinde znovu vysrážela v podobě krápníkových útvarů.

DSCF0190.jpg

Hned v prvním "dómě" jeskyní překvapí zelený povlak stěn... jedná se o mechy a řasy, které zde rostou v důsledku lidské činnosti (celoroční provoz jeskyní, blízkost nadzemí, osvětlení, lidský dech...). Pokud by nebyly z jeskyní odstraňovány chemickou cestou, vzala by její výzdoba šmahem za své.

DSCF0195.jpg

Běžný návštěvník zřejmě kouzlo bozkovského podzemí nedocení; k tomu je zapotřebí znalost základních informací, například toho, že zdejší dolomit je bohatě prorostlý křemennými žílami, jejichž odlišná odolnost vůči vodě způsobuje unikátní tvary, římsy, lišty, pukliny...

DSCF0198.jpg

Barevné nasvícení umocňuje zážitek a do určité míry supluje zdánlivý nedostatek krasové výzdoby. Alespoň tedy na návštěvnickém okruhu. Pokud ale bychom mohli nahlédnout i do míst, kam se turisté nedostanou, viděli bychom, že i dolomit dokáže vykouzlit pohádkové podzemní komnaty...

DSCF0207.jpg

Každý klaustrofobik, který se bojí, že se na něj jeskynní strop zřítí, by si měl uvědomit, že podobné krápníkové útvary potřebují ke svému růstu celá tisíciletí... v jeskyních, kde dochází k řícení, žádná výzdoba není... krápníky potřebují stabilní prostředí.

DSCF0217.jpg

Bohužel, ani Bozkovské dolomitové nejsou v jednom ohledu výjimkou mezi našimi jeskyněmi. Nevím, kde se to vzalo, zřejmě jde o specifický jeskyňářský "humor", ale ve všech našich jeskyních (a ostatně i na většině hradech a zámcích) se provází s domnělým "vtipem". A tak se v podzemních prostorách, překypujících tajemstvím a magickou náladou, dozvídáme, že tamten krápník se zove Ruka Bárta Simpsona, tam vedle je Sněhurka se šesti trpaslíky (Šmudla sedí na smuteční vrbě ve vedlejším dómu spolu s Rusalkou) nebo že toto je Turecká přilba... není pochyb o tom, že být v jeskyních spolu s turisty, vyslechli bychom si poznámky, že to není přílba, ale...

DSCF0221.jpg

Nepřístupné části jeskyně jsou nejkrásnější, ale také nejzranitelnější... vstup jen pro speleology - vědí proč.

DSCF0223.jpg

K nejkrásnějším a nejvzácnějším útvarům patří bozkovské záclonky... nejsou tak nařasené a krajkované, jako ty od Javoříčka, ale na dolomit je i toto úctyhodný výkon.

DSCF0224.jpg

Dalším "tahákem" všech našich jeskyní je, když průvodci zhasnou, aby návštěvník viděl "pravou jeskynní tmu". Ale v Bozkově má povlak stěn (sintr) tak specifické vlastnosti, že i v úplné tmě slabě světélkuje... bohužel to nelze zachytit fotoaparátem.

DSCF0228.jpg

... a opět záclonky... milimetr "tkaniny" zde kapky vody utkají přibližně za 50 let.

DSCF0235.jpg

Nad podobným nálezem museli první objevitelé zaplesat radostí. To největší překvapení je ale čekalo o úroveň níž.

DSCF0241.jpg

Celé spodní patro jeskyní vyplňuje voda. Voda, jejíž průzračnost znemožňuje postřehnout, kde má hladinu. Nebýt kapek, padajících na ni ze stropů a čeřících hladinu, nebylo by těžké jezírka vůbec nevidět.

DSCF0246.jpg

... a konečně jsme sestoupili až tam, kde se rozlévá největší podzemní jezero republiky (tedy to objevené). Úroveň jeho hladiny byla uměle snížena o 5 metrů (řešeno přepadem), aby návštěvníci mohli zahlédnout alespoň jeho okraj. My jsme měli možnost vidět víc...

DSCF0247.jpg

Barva vody a její chemické vlastnosti lámou světlo takovým způsobem, že nahnědlou barvu kamene mění na  zelenomodrou, přízračnou...

DSCF0254.jpg

"Pecka" dolomitové vložky v okolních horninách je dlouhá 400 metrů, široká 200 a hluboká 100. V tomto malém prostoru se vyvinulo 1600 metrů podzemních chodeb, z čehož cca 400 je přístupných návštěvníkům. To je samo o sobě výsledkem velké spousty náhod, podmíněných řadou unikátních přírodních podmínek. Existence takovéhoto podzemního jezera v našich jeskyních je pak malým zázrakem; nikde jinde nic podobného u nás neexistuje.

Takže: zacpěte si uši, aby Vás nerušily ty fádní a rádoby vtipné řeči průvodců a užijte si kouzlo podzemí v jeho tiché podobě... stát na břehu Bozkovského jezera je nebývale intenzivní zážitek.

Bozkovské dolomitové jeskyně, 30.12.2011

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora