Toskánské termály pod širým nebem

pátek 4. květen 2012 10:02

Maďaři si rádi myslí, že to jejich země je královnou mezi lázeňskými velmocemi. Pro mě je opravdovým termálním královstvím právě Toskánsko; především proto, že na termální prameny a lázně lze stále ještě natrefit ve volné krajině.

Toskánsko je proslulé spoustou fenoménů, které k tomuto kraji neodmyslitelně patří. Ne nadarmo patří k nejstarším kulturním krajinám Evropy; úrodná země s fascinujícím reliéfem, pod kterým dřímají divoké síly, spojené se samotným nitrem Země.

DSCF1410a.jpg

Na první pohled nic "podezřelého". Slavná lázeňská oblast neprozrazuje svá bohatství v prvním plánu; člověk se musí krajinou vydat, nechat se jí vést a spolehnout se na náhodu, možná na instinkt. Musí, alespoň v duchu, padnout na kolena a s pokorou vyslovit přání... Tedy alespoň tehdy, pokud se nespokojí s termálními lázněmi, určenými pro turisty, kam půldenní vstupné stojí téměř 20 euro.

DSCF1452a.jpg

Termálních lázní je v Toskánsku bezpočet a všude na ně lákají. Nelze si ale nevšimnout toho, že domorodce mezi hosty téměř nepotkáte. Domnívat se, že je to způsobeno drahým vstupným nebo přesycením lázeňským životem, je krátkozraké. Italové se prostě jen neradi o své poklady dělí. Spousta vesnic a městeček má své vlastní horké prameny, často v jejich přírodní podobě, v otevřené krajině: ale i když o takových místech víte a vydáte se je hledat, nemůžete se spolehnout na to, že vám někdo cestu k nim prozradí, naopak.

DSCF1750a.jpg

Obrovským zážitkem jsou staré římské lázně, roztroušené po celém Toskánsku. Jdete polní pěšinou, je chladný jarní den, poprchává... Už tři dny nevysvitlo slunko a na náladě se to začíná projevovat. V ten moment se před vámi zjeví obláček páry, povalující se nad malým pramínkem u cesty... a pak další... řeka, přes kterou se klene jeden oblouk tisíciletého mostu, je plná žab, které se zde rozmnožují i o dva měsíce dříve, než ve zbytku země... až konečně natrefíte na tři tisíce let staré lázně pod širým nebem... Jednoduchá, ale důmyslná soustava bazénů stále slouží svému účelu: léčí lidi; ale jen ty místní. Teplota 58 stupňů Celsia.

     V tomto případě si ani já nedovolím vyzradit přesné místo, kde tyto lázně leží. Vůbec ne proto, že nám dalo zabrat je najít; rád bych naopak každému prožitek z těchto pramenů dopřál. Ale chápu, proč místní zarytě mlčí a respektuji to. Také bych mlčel, mít takové místo za vesnicí.

DSCF1543a.jpg

Přítomnost pěnovcových a travertinových hrázek v potocích a řekách prozrazuje silnou mineralizaci vody; v Toskánsku je to jedna z nápověd, jak najít termální pramen. Tento potůček nás dovede k místu, které je pro Italy téměř posvátné; jezdí k němu školní výlety, ale cizince opět nepotkáte, v průvodcích se o něm nedočtete...

DSCF1539a.jpg

Na břehu potoka se náhle zjevuje mohutná travertinová kupa, po níž v nepatrných čůrcích stéká minerální voda. V ten moment už jsme věděli, že jdeme správně.

U vesničky San Filippo se ze země derou výjimečně léčivé termální prameny, jež po tisíce let rozpouštějí vápenec, aby jej na zemském povrchu přeměnily v dech beroucí kopu "šlehačky"...

DSCF1552a.jpg

Mohutnost nánosů a jejich barevné tóny si hrají se světlem na nekonečné variace.

DSCF1555a.jpg

Voda pod skálou už je ochlazená na příjemných 38 stupňů, avšak při vrcholku kupy bychom si v ní mohli uvařit vejce...

DSCF1558a.jpg

Nikde ani živáčka, celý přírodní skvost si můžeme vychutnat do aleluja...

DSCF1559a.jpg

Geotermální vodu lze od té studené snadno rozlišit díky specifickému modrému zabarvení, jež je způsobeno množstvím obsažené rozpuštěné horniny.

DSCF1631a.jpg

Někdy se stačí zastavit a rozhlédnout... Na fotografii je vzdálený les, přiblížený teleobjektivem... pouhým okem nebylo nic vidět, ale díky fotoaparátu jsme jasně zaměřili místo, odkud stoupala pára z dalších horkých pramenů. Nechat se vést samotnou krajinou, bez map a průvodců, je často tím nejlepším způsobem, kterak najít to, co hledáme.

DSCF1625a.jpg

Tohle však není pára z horké vody, nýbrž nízká oblačnost, která se snaží schovat siluetu středověkého městečka u Bagno Vignoni - skvostných starořímských lázní, ve kterých bazén s termální vodou nahradil náměstí.

DSCF1570a.jpg

Jedno z nejoriginálnějších náměstí Itálie, Bagno Vignoni... za vsí se opět nachází kaskády a bazénky s teplou vodou, ale kdo by se k nim trmácel, když místním, s trochou nadsázky, stačí jen skočit z okna...

DSCF1649a.jpg

V Itálii potkáte lidi i tam, kde byste je nečekali... starý pán si čte noviny uprostřed hlubokých lesů... a můžeme se jen domýšlet, odkud přišel a kam pak půjde. Jisté je jen to, že i on má svá tajná místa, na která chodí léčit termální vodou své neduhy. V Toskánsku to tak prostě je: moderní lázně patří neznalým cizincům, ale ta nejkouzelnější a nejmagičtější místa si střeží jako oko v hlavě. Chcete-li je poznat, musíte hledat.

DSCF1428a.jpg

V této krajině, přímo v tomto výřezu na fotografii, jsou další čtyři (minimálně) římské termální bazény... Jejich vznik je často prozaičtější, než se může zdát. Byly určeny zasloužilým vojákům a bojovníkům císařů k regeneraci těla i ducha... V Toskánsku hrdinové dostali kus půdy, střechu nad hlavou a všudypřítomnou horkou, léčivou vodu.

DSCF1640a.jpg

... zkuste si najít ten svůj pramen... Naložit se do horké vody zkraje jara nebo na podzim či v zimě, nejlépe večer či v noci, a přijímat tu ryzí energii z nitra Země, to je životní zážitek, setkání s přívětivou Sílou a nekonečná eufórie... Ale také nepřenosné, nesdělitelné poučení... o přírodě, o krajině a o nás samých.

 

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora