Montepulciano a Lucca

pátek 15. červen 2012 12:23

Na dohled od velkého Trasimenského jezera, v srdci Itálie, trůní na sopečném kuželu kouzelné město Montepulciano, jehož historie je starší, než Řím. V Apuánských Alpách o něco severněji je do nivy mezi kopci vsazena jedinečně Lucca, zakonzervovaná díky svým hradbám v čase.

Obě města, kromě toho, že jsou v Itálii, nemají vlastně nic společného. Zatímco Montepulciano má rodokmen sahající hluboko pod starověk, Lucca ve své dnešní podobě vznikla rozhodnutím o vybudování nedobytného města ve vrcholném období renesance.

DSCF1421a.jpg

Ať už se k Montepulcianu člověk blíží odkudkoli, míjí pitoreskní osady, usazené vysoko na kopcích a skalách. To sebou nese nesporné výhody, ale i podstatná rizika. Tuto vísku zachránil od zřícení masivní betonový plášť, do kterého se erodující tuf prakticky zalil. Desítky dalších takovou možnost neměly.

DSCF1711a.jpg

Barokní skvost, v podobě krajinářsky exponovaného chrámu Tempo di Biagio, vítá příchozí do města, kteří sem míří ze západu, odkud dříve vedla jediná přístupová cesta.

DSCF1701.jpg

Samotné Montepulciano stojí na labyrintu starých podzemních chodeb, propojených středověkých sklepení, do nichž jsou zakomponovány etruské brány - "tomby". Téměř každý obchůdek má své sklepení, často několikapatrové. Montepulciano je proslulé svými kulinářskými lahůdkami a výborným vínem. Stálá teplota uvnitř je 12 stupňů. Červená cedulka za pánem vpravo označuje etruskou tombu (cca 2800 let před Kristem), kterou se dá projít do fantastického podzemí.

DSCF1695.jpg

Sklepy jsou nepřetržitě po staletí využívány k výrobě vína a zrání sýrů.

DSCF1709a.jpg

Z vyhlídkové terasy Montepulciana lze přehlédnout podstatnou část siennské oblasti..

DSCF1721a.jpg

Turisté tohle místo většinou míjejí...

DSCF1723a.jpg

... město je potaženo nefalšovanou patinou, jako by na něm ležel hedvábný šál věků... Oddané svému tisíciletému cyklu práce a siest podřimuje spokojeně, vědomo si své "věčné" slávy. Město v důchodu.

DSCF1726a.jpg

Hlavní náměstí po poledni... turista žádný, místní už jsou doma (a znovu vylezou přesně v pět)... ticho jak v postkatastrofickém filmu, s tím rozdílem, že tohle ticho je neskonale půvabné...

DSCF1728a.jpg

Architektura románské baziliky (vlevo) svým provedením nemá sobě rovné... přiznaný porézní kámen, z nějž je postavená, eroduje stejně, jako skály pod ní. Zrychlit ten film, pak bychom viděli, jak chrám doslova spláchne déšť a rozfouká vítr...

DSCF2139.jpg

Renesanční opevnění Luccy nikdy nebylo ke svému účelu využito, Lucca od jeho vybudování nečelila žádnému útoku. Vojenské hradby začínají daleko před městem terénnémi valy, vodním příkopem a první linií mohutného hradebního valu, obepínajícího celé středověké jádro města.

DSCF2155.jpg

Z hradeb je už od 19.stol. promenádní park, skýtající výhledy do kraje na jedné straně i na městskou architekturu na straně druhé.

DSCF2144.jpg

V té vynikají především výstavní renesanční paláce, obklopené umělecky vysoce hodnotnými zahradami.

DSCF2178.jpg

Za hlavními hradbami je ještě jeden vodní kanál a staré hradby středověké, které už ale pohltila následná výstavba. Pak teprve vstoupíte do starého města.

DSCF2158.jpg

Hradby byly hlavním důvodem toho, že do města nikdy nevjela těžká technika. Neporušená hradba zůstala po odhlasování obyvatel na začátku 20.stol. zachována a tím se i celá Lucca dochovala ve své středověké podobě. Téměř všude ale můžeme vidět stopy po římském osídlení... z fasád domů pyšně vyčnívají někdejší římské stavby.

DSCF2159.jpg

O bohatství Luccy jednoznačně přesvědčovalo množství honosných kostelů.

DSCF2169.jpg

Největší lahůdkou urbanismu je však Piazza Anfiteatro, věrně svým půdorysem kopírující tvar někdejší římské arény...

DSCF2102.jpg

Dochovaly se i čtyři původní brány, kudy gladiátoři vstupovali do svých bojů o život.

DSCF2111.jpg

Do vojenského pláště ze 17.století oděná středověká Lucca, se srdcem starého Říma...

 

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora