Loučení s kvítím

pondělí 16. červenec 2012 15:20

Květy, krom všeho toho básnického humbuku, co kolem nich člověk rok co rok nadělá, a krom veškerého užitku i prosté krásy, kterými nás obdarovávají, mají další nedocenitelnou hodnotu: jsou projevem přírodního rytmu, který se z našich životů už mnoho let vytrácí.

Každý člověk, žijící na venkově, hospodařící na svých polích, je tomu rytmu podřízen. Tep nepravidelný (letos bylo třeba kvetoucích vstavačů nachových historicky nejméně; místo tisícovek květů na jedné lokalitě se našly sotva tři...), ale rytmus, rytmus spolehlivý.

     Kdybychom měli možnost "interiér" krajiny (podrost lesa, louka, zahrady, pole, sady...) snímat po staletí a film pak zrychlili do jedné minuty, viděli bychom sérii barevných záblesků, jež by se v pravidelných intervalech opakovala ve smyčce.Podle toho, co by právě kvetlo.

     Rytmus je v přírodě i životě lidí zásadní veličinou, vědomou či nikoli. V krajinách střední Evropy právě pomalu končí hlavní sezóna kvetení... Za květy je třeba se vydávat do stále vyšších nadmořských výšek anebo hledat některé z pozdně kvetoucích skvostů naší přírody.

DSC00076a.jpg

Jedna z našich nejvzácnějších divokých orchidejí, smrkovník plazivý, vykvétá právě v těchto dnech, a až do konce července bude k nalezení na několika málo lokalitách republiky, kde dosud roste.

DSCF3225.jpg

Třemdavy, pro mě nejvoňavější kytky naší přírody, už odkvetly a tvoří semena. Rády by v horkém letním dni vzplanuly (díky vysoce hořlavým silicím, jež květina vylučuje), ale počasí prozatím neodpovídá tomu, že by někde k samovznícení třemdav mohlo dojít. Vidět takovou událost na vlastní oči nebývalo dříve až takovou vzácností - například vrch Doutnáč v Českém krasu byl pojmenován právě podle toho, že se z jeho temene, porostlém třemdavou, často dýmilo...

DSCF3304.jpg

V jiném světě, s hlavou v oblacích...

DSCF3470.jpg

Zlatohlávek. Letos jich kromobyčejně přibylo.

DSCF3474.jpg

Iris sibrica - kosatec sibiřský... jím pro mě vrcholí jaro.

DSCF3944.jpg

Po něm se zjevují "bílí andílci", s rukama sepnutýma nad hlavou, v každoroční modlitbě za přežití. Orchideje, které nám rostou za humny, jsou neméně fantastické, jako jejich tropické příbuzné. Jen na ně musíme hledět více zblízka.

P3270011a.jpg

Kruštík tmavočervený je jeden z nejhezčích kruštíků (orchidejí) našich lesů, už pravděpodobně všude odkvetl, ale jeho někteří příbuzní teprve vykvétají.

P5240069.jpg

Před prvním nadechnutím...

P5240123a.jpg

Kociánek nepřehlédnete, barvou se mu přibližuje málo která z květin.

P7030049a.jpg

...v plášti z fialového hermelínu... nebo cokoliv jiného... živého.

P7030118a.jpg

Pětiprstky hustokvěté i vonné jsou ještě při síle. Krásně vonící orchideje, které dokáží opylit jen noční  motýli s dlouhými sosáky.

P7040007a.jpg

Noblesně bělostný hvozdík uprostřed léta.

P7040189a.jpg

Alpská protěž není v rakouských horách tak nepřehlédnutelná, jak se může zdát. I do "její říše" lze vidět jen pokud se skloníte až k ní.

P7040222a.jpg

Léto v Alpách je na květy touto dobou nejbohatší. U nás to na horách také stále kvete... doufám, že se v příštích dnech na některé z nich podívám, rozloučit se, do jara, se sezónou orchidejí i ostatních květin... ale hlavu vzhůru, do sněhu daleko! :)

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora