Český (pra)les

pátek 27. červenec 2012 09:11

Horopisně Český les náleží ještě k Šumavě, ale charakterem už připomíná Krušné hory... Stále ještě opuštěná, zdivočelá krajina, kterou odsun sudetských Němců a "Železná opona" změnily na dlouhá desetiletí dopředu; možná staletí.

Ta atmosféra země, jíž se prohnala nebetyčná křivda (ne jedna), ale jež má hluboko ve své paměti uloženu svobodomyslnost a chrabrost Chodů, dokáže člověku sevřít srdce. Malebnost podhorské a horské krajiny Českého lesa je tvrzena pozůstatky zaniklých vesnic. Hluboké lesy skrývají spoustu hřbitůvků, jež kdysi přiléhaly k sudetským osadám...

DSCF5791.jpg

... Ještě stále lze v krajině tušit, kde byly pastviny, kudy vedly cesty, kde stála náves a kde kostel... Po Lučině, kdysi příhraniční obci se stovkami obyvatel, zůstal jen hřbitov a základy kostela... a pak také pět mohutných, staletých lip, které na starých fotografiích vidíme stát uprostřed návsi... sedávali pod nimi místní, aby si odpočinuli, popovídali si...

DSCF5795.jpg

DSCF5797.jpg

DSCF5808.jpg

Střípky vitráží kostelních oken... Komunistická nenávist, zpupnost a strach rozmetaly Lučinský kostel daleko do okolí... místo hub lze hledat to, co kdysi rámovalo životy prostých lidí... střepy zničených životů.

DSCF5809.jpg

DSCF5875.jpg

Byl to skoro šok... uprostřed hustých lesů natrefit na zámek Kolowratů, který navrhoval sám J.B. Santini.

DSCF5882.jpg

DSCF5919.jpg

Na lesích kolem zámku Diana je na první pohled znát, že se o ně nestarají Lesy ČR ani Vojenské lesy... zde hospodaří Kolowratovy lesy... poznáte to podle značného počtu staletých mohykánů, které zůstávají zachovány, jako tzv.výstavky, i když se v lesích jinak intenzivně hospodaří (těží)... nikde však nenarazíte na rozježděné cesty, poničený podrost, holosečné mýtiny. Nikde nestraší polosuché monokultury nepůvodních smrčin.

DSCF5926.jpg

Prales Diana býval dříve honitbou šlechtického rodu... už v roce 1933 však byl Kolowraty vyhlášen přírodní rezervací. K tomu, aby naše lesy byly znovu krásné, stačí málo: myslet na zítřek.

DSCF5928.jpg

Podhorský květnatý prales ve stádiu rozpadu... stromy jsou staré 300 a více let.

DSCF5943.jpg

Bohatá populace vzácného pérovníku pštrosího, naší nejmohutnější kapradiny.

DSCF5949.jpg

DSCF5950.jpg

DSCF5951.jpg

DSCF5966.jpg

O kus dál, u pramenů Radbuzy... jedna ze zdrojnic říčky vyvěrá pod cedulí, z druhé právě pije Bělka... Kolem pramenů rostla spousta hřibů.

DSCF5973.jpg

Český les - pohraniční hvozd s pohnutou historií a neopakovatelnou atmosférou. Stále zde vládne čas z minulého století, je to brána do minulosti.

IMG_3337.jpg

Inteligentní houba? Nebo nezařaditelná rostlina? Či snad neprobádaný živočich? V případě hlenek nemají vědci stále jasno. Zrychlené záběry hlenek berou dech: zhmotnělé vědomí lesní půdy.

DSCF5984.jpg

Ráno na pastvinách uprostřed Českého lesa slibuje slunečný den... krajina jako svědek.

DSCF5985.jpg

... krajina z mlhy a snů, ale se stále přítomným ostnem hrůz, které přinesla válka.

DSCF5986.jpg

Ticho. Pokora a sebevědomí v jednom. Český les.

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora