Malý a Velký Štít

úterý 10. září 2013 11:16

Velmi málo známá národní přírodní rezervace ukrývá pozoruhodný mikrosvět opukových skal a sutí se vzácnou květenou, a ve svém nejbližším okolí nabízí zážitek z ne úplně typické české krajiny.

Krajina opukové plošiny Džbánu je ve své západní části zbrázděna několika výraznými a členitými údolími, které jí zde propůjčují téměř podhorský charakter.

 

DSCF0904a.jpg

Poslední obzor tvoří silueta Lounského Středohoří s Ranou a Oblíkem.

 

DSCF0832a.jpg

Chvílemi se zatáhlo tak, že v lese byla tma, jako za soumraku. Když jsme jej ale opustili, zjevila se před námi  nezvykle mohutná tvrz v Divicích. Je vidět z různých stran, představuje nejvýraznější krajinnou dominantu mnoha pohledům v tomto kraji.

 

DSCF0833a.jpg

Na podzim v naší krajině vykvétá řada hořců a hořečků.

 

DSCF0836a.jpg

Hořeček brvitý

 

Z lesů pod Štíty je uváděno mnoho chráněných druhů, ale střevičník pantoflíček mezi nimi není. Chyba! Zřejmě ještě pár hodin před tím, než jsme tou cestou šli, rostl u ní trs této největší evropské orchideje.

DSCF0901a.jpg

Ten, kdo ho vyryl, nechal na místě jen jeden ulomený stvol a výmluvnou díru v zemi. Takhle "naživo" jsem podobný výjev viděl poprvé... hodně nepříjemná zkušenost, pocit marnosti.

 

DSCF0909a.jpg

Jako by se to snažily nějak zmírnit, vyskočily všude  kolem hřiby, které jsme do té doby přehlíželi. Zahájila to tato čtyřčlenná rodinka.

 

DSCF0852a.jpg

Štíty, díky modrému oku v zatažené obloze, zářily na celý les pod sebou. 

 

DSCF0860a.jpg

Natrefit na přirozený opukový skalní výchoz už není jen tak. Jejich místo v krajině zastoupily, mnohdy rovněž malebné, venkovské lůmky, ale přirozená opuková skála zůstala zachována málo kde. 

 

DSCF0867a.jpg

Zkamenělý čas uprostřed dna dávného moře.

 

DSCF0872a.jpg

Na skalních římsách se udržela nejvzácnější rostlina rezervace, medvědice lékařská, postglaciální relikt. Je skoro k nerozeznání od brusinek, ale narozdíl od nich se dožívá i sta let a díky svým hluboce zapuštěným kořenům je i mimořádně odolná. Přesto už u nás téměř neroste.

 

DSCF0876a.jpg

Hned při úpatí Velkého Štítu vyrůstají lípy, javory a buky, kteří dál narušují strukturu skály a urychlují její erozi.

 

DSCF0864a.jpg

Poslední zbytek kdysi stovky metrů vysoké, kolmé stěny - patnáctimetrový Velký Štít. Žijeme v úžasném geologickém okamžiku...

 

DSCF0875a.jpg

 

DSCF0868a.jpg

 

Když seběhneme prudký svah suťového kužele pod Štítem, nabídne se nám vždy očekávaný výhled do kraje, jemuž vévodí mořský koráb, uvízlý v polích, v pozadí s krajinou jako z filmů Karla Zemana...

 

DSCF0915a.jpg

 

DSCF0918a.jpg

Z tabulového vrchu Dřevíče, jedné z nejpozoruhodnějších českých hor, pod níž koráb "ztroskotal", se lze pokochat pohledy na krajinu z ptačí perspektivy.  Obcházíme celou krajinu po jejím vnitřním horizontu, abychom ji mohli vnímat ze všech úhlů pohledu.

 

DSCF0932a.jpg

Koráb je dílem místního umělce, který sídlí na nedalekém statku. Můzy zde létají o sto šest, oko výtvarníka (a jeho ruce) jsou patrné na každém rohu. Úžasné místo k životu.

 

DSCF0936a.jpg

Pitoreskní zákoutí

 

DSCF0945a.jpg

Místní obyvatelé loď překřtili na Noemovu archu... mně připomíná spíš Bludného Holanďana.

 

DSCF0896a.jpg

A znovu Divická tvrz (zcela vpravo), z opačné strany, než na druhé fotografii. Toto je krajina Malého a Velkého Štítu a jejich nejbližšího okolí. Krajina, ve které jsou příroda a kulturní krajina v harmonické rovnováze, a ve které je i zemědělství stále pestré. 

 

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora