Lovoš, kopec "odjinud"

pondělí 6. leden 2014 10:09

Andělé prý kdysi během mžiku přenesli jeden barák odkudsi z dnešní Izraele do italského Loreta... čerti se oproti tomu soustředili na budování různých přírodních bariér v krajině, nejčastěji tzv. "zdí". V případě Lovoše nejspíš spojili síly a výsledkem toho je kopec, který nemá srovnání s žádným jiným široko daleko.

K poznání Českého Středohoří by snad jeden život mohl stačit - v případě, že bude dlouhý, a že by člověk nedělal nic jiného, než jen rajsoval krajinou.

      Je to jedna z nejproměnlivějších krajin Evropy - její výrazný reliéf dopřává světlu možnost "pohnout" horami.

        

DSCF1560a.jpg

Středohoří od jihu stráží dva rovnocenní "ceremoniáři", mezi nimiž musel projít každý, kdo sem přicházel. Říp a Klapý, neboli Házmburk. Ten už na mě působí téměř pavlovovými reflexy - když kolem něj projíždím, znamená to zpravidla jediné: mířím do Středohoří, ve kterém není možné nebýt obdarován.

 

DSCF1569b.jpg

Dopolední světlo se sice snaží předstírat, že neukáže kouzlo krajiny jen tak lehce; stačí si ale jen počkat, a mezi tím si třeba číst v krajině pod sebou.

 

DSCF1570b.jpg

Oblé mikroreliéfy pastvin a polí se s postupujícím dnem vykreslují. V porovnání s nedávnou minulostí (ještě konec 60. let) je dnes tato krajina, i když se to tak nemusí jevit, značně ochuzená - o úzké pásy mnohadruhových políček, o meze, staré pěšiny, úvozy... Předkové by ji považovali za zpustlou, zatímco pro nás je jednou z nejzachovalejších...

 

DSCF1571a.jpg

Lipská hora patří k mým nejoblíbenějším vrchům Středohoří - ukázkový suťový les, lesostep i drobné stýpky. Dnes se ale chci vrátit k jiným místům... světlo už se začíná lámat.

 

DSCF1574a.jpg

Celkem nenápadný zalesněný vrch v popředí je Boreč. Kdyby mrzlo, až by praštělo, tak nám nic nezabrání v tom, abychom šli právě na něj.

 

010905.jpg

Když mrzne, vypadá to na vrcholu Boreče takto... tu námrazu nezpůsobil vlhký mráz, ale namrzající teplý vzduch z nitra kopce. O principu ventarol jsem už psal.

 

P1130026.jpg

Před pár lety, v mínus 18 stupních, jsem se u jedné z ventarol takhle nahříval... u mých nohou je vidět ocas Bělky, oděné do kostkovaného kabátku (bere si ho jen když opravdu hodně mrzne), kterou z Boreče nebylo možné dostat. Dokud se člověk hřeje ve zbytkovém teple posledního léta, je mu hej. Ale běda, když se odhodláte jít dál - začnete namrzat jako větve nad průduchy... ten vzduch má téměř stoprocentní vlhkost.

 

DSCF1550a.jpg

Ale zpět do té letošní zimy, které asi při předávce štafety od podzimu upadl kolík a doposud jej nezvedla. Ventaroly na Boreči jsou za tohoto teplého počasí bezpředmětné, a tak se dostává - konečně - na holý Holý vrch pod Borečí (vlevo) a vůbec na krajinu kolem.

 

DSCF1546a.jpg

Vracím se k motivu kostelíka osady Sutom...

 

DSCF1564a.jpg

...a znovu bojuji s tím, zda zůstat na vyhlídce a jen sledovat, co dělá světlo, anebo seběhnout dolů a doufat, že Sutom není pěkný jen při pohledu z dálky...

 

DSCF1570ab.jpg

Zvědavost a radost z objevování vítězí. Jdeme dolů, ke Skalce, a odtud pod Holý vrch. Cestou ale musíme zdolat ještě jedno návrší... a to nám nabídne pohled na druhou stranu Středohoří, ...

 

DSCF1556a.jpg

... k Lovosicím a Litoměřicím. Zčásti odtěžený kopec mezi nimi - Radobýl, se výškou nemůže měřit s nejvyšším vrchem Verneřického Středohoří, Sedlem (v pozadí), ani se špičatým Ronovem na severu Kokořínska (vpravo od Sedla), ani s "křížencem" Kokořínska a Středohoří zcela vpravo - Vlhošťem (Vlhoští?)

     Abychom však mohli uvidět, že skutečnou dominantou tohoto kraje je vrch úplně jiný, mnohem výraznější, než všechny výrazné kopce kolem, musíme poodstoupit a dostat do pohledu maximum krajiny.

 

DSCF1555a.jpg

 

DSCF1567a.jpg

Na Lovoši jsem už párkrát byl, ale neznal jsem tento pohled na něj, kdy se v celé kráse odhalí jeho lysé a napůl holé svahy se skalnatými stržemi a sutěmi.

 

DSCF1562b.jpg

Čtvrtohory vesele pokračují... tyto srázy Lovoše jsou mimochodem jedním z mála míst u nás, kde se už po desetiletí celoročně daří vysazeným opunciím. Setkat se s nimi lze například i na pálavském Děvíně.

 

DSCF1567b.jpg

Vypreparovaná krajina, v níž se geologický skalpel nezastaví....

 

DSCF1559a.jpg

Středohoří je sice nezpochybnitelně České, ale snadno si zde lze připadat jako někde úplně jinde, ve vzdálených zemích, kam častokrát jezdíme za mnohem menšími divy přírody a krajiny, než jaké máme za humny.

 

DSC_1609a.jpg

Pod Holý vrch jsme se dostali právě ve Zlatou minutku. Každý krok pastvinou odkrýval až intimní zákoutí z výšky tolikrát obdivované Sutomi. To už mi fotil jen mobil (jiná barevnost).

 

DSC_1608a.jpg

 

DSC_1607a.jpg

 

DSC_1612a.jpg

 

DSC_1610a.jpg

 

DSCF1566a.jpg

Milešovské Středohoří, Lovoš, Sutom, zima 13/14

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora