Když rozkvete step

čtvrtek 3. duben 2014 09:14

Na středoevropských stepích právě vrcholí jaro - o něco dřív, než jinde v krajině. A o poznání velkolepěji.

To, co se na jaře odehrává na pálavských stepích, se dá ztěží k něčemu přirovnat. Možná k fenoménu rozkvetlé pouště, kdy po deštích rozkvetou kámen a písek záplavou barevných pouštních květů.

Pálavské stepi kvetou každým rokem, vždy v trochu jinou dobu. Letos se například kosatce rozvily téměř souběžně s hlaváčky a konikleci, kteří obvykle mají alespoň dva týdny náskok.

DSC_1870a.jpg

Ještě před pár dny dominovaly pohledu na stepní stráně Děvína suché stvoly loňských květin. Pak se cosi zlomilo a jeden ze symbolů Pálavy - kosatec nízký - to během jediného dne rozbalil naplno.

 

DSC_1871a.jpg

Ty namodralé nádechy v podrostu mluví za vše. Je těžké vnímat okolní krajinu, když ve svém "interiéru" právě nabízí jednu z nejúchvatnějších jarních epizod evropské přírody.

 

DSC_1878a.jpg

Kolem už se to hemžilo... nad stráněmi poletovali otakárci, po kamenech kmitali stepníci, vzácné teplomilné skákavky (na fotografii) číhaly na svůj první letošní oběd, ale co naplat - tentokrát není prostor věnovat pozornost čemukoli jinému, než květinám. To prostě jinak nejde - když jste na Pálavě právě v okamžiku otevření kosatců.

 

DSC_1885a.jpg

Skalní step, přirozené bezlesí - už od konce doby ledové. Pálava hostí nejpočetnější populace několika druhů "zakrslých" kosatců (nízký, různobarevný, písečný). Jako první vykvétá kosatec nízký - ale i ten by se směle mohl jmenovat "roznobarevný".

 

DSC_1882a.jpg

Na Pálavě vyniká kosatec nízký neskutečnou barevností. Souvislé "koberce" kvetoucích rostlin se ladí do různých odstínů modré, přes fialovou, až ke světle žluté, či úplně bílé. 

 

DSC_1883.jpg

Svahy pod středověkou zříceninou jsou tvořeny... vodovými barvami, s příměsí temper.

 

DSC_1869a.jpg

Inkoustově modrá, s tyrkysovými šmouhami blizen a fialkovými odlesky. Ostrůvek kosatců nízkých obklopují žluté kvítky mochniček.

 

DSC_1873a.jpg

Dvě nejtypičtější barevné varianty vedle sebe. Barvy jsou ale jen polovinou zážitku, který tyto květiny nabízejí - tou druhou je vůně. Neschováte se před ní - tak voňavý vzduch u nás jinde, než na Pálavě, nenajdeme.

 

DSC_1874a.jpg

Fytoterapie ve své živelné podobě. 

 

DSC_1877a.jpg

Zachytit kosatce v první den jejich hromadného kvetení se mi podařilo poprvé. Ono těch květů ještě přibude, vytvoří skutečně souvislé plochy, ale ten začátek je nejpůvabnější: dosud nic nestačilo odkvést a ta čerstvost květů člověka doslova nabíjí svěžestí. 

 

DSC_1886a.jpg

Kosatce odkvétají velmi rychle. Kosatec písečný zpravidla odkvétá ještě tentýž den, kdy se rozvije poprvé. Ráno poupě, v poledne květ a večer - odkvetlý stvol.

 

DSC_1880a.jpg

Tmavě zelené lístky v popředí - to všechno jsou ještě nevykvetlé kosatce. A jsou jich plné stráně, i ta naproti, lemovaná zlatým nádechem dřínů. Uvědomuji si, že jsem vlastně ještě žádné jaro na Pálavě nezažil kosatce pod rozkvetlými dříny - letos je speciální rok. Rok, kdy podzim přešel rovnou do jara.

 

DSC_1879a.jpg

Není nic snadného, zklidnit roztěkanost oči, které nevědí, na čem dřív pohledem spočinout.

 

DSC_1884a.jpg

Když se to ale podaří, uvolnit sevření očí tak, aby pohled obsáhl neskutečných 360° kolem dokola (což zachytit foťákem znamená nepřípustné trdlování kolem své osy, čili to vzdávám), tak pak člověka, obklopeného tou, spíše tušenou, než viděnou, krásou, samovolně napadnou "myšlenky" typu : "Ježišikriste... Pane Bože..." a pak to vrcholí něčím jako: "do prdele, do prdele, do prdele!" - jedno v jakém pořadí či variaci...

 

DSC_1874b.jpg

Chci tím říct, že sebehezčí slovo nedokáže vyjádřit ten tlak z tak ohromujícího množství vzácné a doslovně pomíjivé krásy. To nelze definovat přívlastky - v mnohém by si protiřečily (kosatec je křehký, odolný, vytrvalý, něžný, silný, drobný, dominantní, vzácný, ale na Pálavě hojný...)

 

DSC_1876a.jpg

Pomoc...

 

DSC_1875a.jpg

 

DSC_1881a.jpg

 

DSC_1872a.jpg

První den masového kvetení kosatců nízkých na Pálavě, 27.3. 2014

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora