Vysoká škola pro blondýny

pondělí 20. červenec 2009 10:32

Jste herec/herečka a toužíte, aby se o Vás psalo, že studujete VŠ ekonomicko-hospodářskou nebo tak něco? Jste model/modelka a titul se Vám hodí k pleti? Nebo jen máte doma blbé dítě, ale s ním i peníze?

     Moje dobrá kamarádka je blondýna. Tělem i duchem. Mám ji moc rád, je s ní sranda. Minulý týden odpromovala. V Betlémské kapli, s titulem Ing.

      Byl jsem svědkem již několika promocí, ale tato z nich byla zcela vyjímečná. Anonymní mladík ve špatně padnoucím obleku ráčil direktivním způsobem všechny přítomné hosty upozornit, že je zakázáno kdykoli tleskat, že je zakázáno házet pod sebe odpadky, a že pokaždé, když zazní hudba, se musí všichni postavit (což jsem záhy pochopil a vysvětlil si tak, že v dané produkci nebylo možné rozeznat státní hymnu od Gaudeamus Igitur, a tak, aby se předešlo společenskému faux pase, stálo se vždy, když pohunek ze záznamu spustil na syntetizátoru to, co tam před tím naťukal). Chudáci dědečkové a babičky se báli téměř dýchat, aby se neprovinili proti bontonu.

      Absolventi přísahali a přebírali diplomy takřka v poklusu - nebyl čas. Za školu promluvil prorektor, ale místo alespoň obecně platných mouder svůj proslov omezil na selfpromotion školy, ve stylu: 'I když už máte titul, můžete jich mít mnohem víc, naše škola vám to ráda umožní, stačí si je připlatit...'

       Když celá sláva skončila, byl jsem svědkem rozpačitých, až nazlobeně zklamaných reakcí studentů i jejich příbuzných: žádná slavnostnost okamžiku se nekonala. Profesoři seděli v lavicích jako na pívu, někdo žvýkal, jiný se pohupoval, třetí poulil očima a čekal, kdy už to skončí. Kamarádce se zaleskly zklamáním oči. Napadlo mě: jaká promoce, taková celá škola.

      Studium mé kamarádky probíhalo takto: " Týjo, do zítra mám odevzdat dvě seminárky, každou na 15 stránek, to nedám" - ráda nechává věci na poslední chvíli. Psal jsem tedy dvě seminárky na ryze ekonomické téma, jemuž absolutně nerozumím. Uspěla s nimi.

Jindy vzlykla: "Týjo, během týdne musím udělat osm zkoušek, to nedám" A tak jsme se spolu učili. Jako na základní škole. Často se mi i zdálo, že to učivo základní školy je. Letopočty, jména, události - jako učit se básničku. Brežněva si byla schopna zapamatovat jen díky obočí, Slánského překřtívala na Solného a za boha živého nemohla pochopit, jakto, že za komunistů neexistovalo soukromé podnikání (tím pádem ani soukromé vysoké školy). To ji trochu děsilo.

      Osm zkoušek za jediný týden dala s přehledem, vesměs za jedna, tu a tam za dvě, jen jedinkrát za tři - to když jí místo profesora ke zkoušce přiřadili profesorku a kamarádka přitom byla vyzbrojena hlubokým dekoltem.

       Jediné, co od ní o té škole vím, je, kdo všechno tam chodí. Támhle ten mladej herec, tamta herečka, tamta dcera těch herců, ta modelka, ta druhá modelka, ta Miss, ta Vicemiss, a pak taky kamarádky od táty z práce, co mají stejně dobře situované rodiče.... všichni jsou bezvadně oblečení a veselí. A téměř všichni se tam ukážou právě jen tak v tom týdnu, kdy musí udělat chybějící zkoušky za celý semestr. No a ty nakonec samozřejmě udělají.

      Nevím, co se komu stále nezdá na systému našeho školství, když máme vysoké školy i pro ty nejslabší (duchem, nikoli ekonomicky).

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora