Husák, Gott a pomeje českého šoubizu

úterý 28. červenec 2009 16:47

Kdo psal komu? Husák Gottovi do Hamburgu nebo Gott Husákovi do Prahy? A kdo koho "pase" líp - Martin Helenu nebo Jirka Ivetu? Můžeme si už od baviče Novotného skutečně oddechnout nebo se znovu vrátí? Může domácí showbusiness klesnout ještě někam níž? A vylezou nakonec Lucii oči z důlků?

     Na Atualne.cz právě uveřejnili článek o tom, jak mají k dispozici dopis psaný Karlem Gottem v čase jeho západoněmecké emigrace - neemigrace,  adresovaný tehdejšímu československému "nejvyššímu", Gustávu Husákovi. Dopis jsem si se zájmem přečetl.

     Na Atualne.cz z věty "Upřímně jsem si přál normalizaci" udělali titulek. Člověka to přímo navádí pomyslet si: Ták, a je to venku, tak přecejenom je ten Karel k...a. Doporučuji ale každému, aby si celý dopis skutečně přečetl. Ti z nás, kteří komunistickou éru zažili a netrpí ztrátou paměti, nejspíš ve většině jen mávnou rukou, protože jim nikdo nemusí vysvětlovat, jak to tenkrát chodilo. Pokud chtěl Karel Gott s bratry Štaidlovými ještě někdy vystupovat před svým domácím publikem, nezbývalo mu, než takový dopis sepsat. Když se snažím sám sebe představit v podobné situaci, nejspíš bych nepostupoval jinak - taky bych Gustávovi napsal, jen asi o něco delší liebesbrief. Dnes zpětně něco vyčítat je velmi zbytečné, hloupé a zbabělé. Neshledávám na onom dopisu nic extra pohoršeníhodného. Taková byla doba a drtivá většina z nás a našich rodičů byla ráda, že drží hubu, krok a do toho nám tu a tam Karel něco pěkného zapěl. Dokonce si dovolím tvrdit, že vzhledem k okolnostem byl dopis "Karla Gotta a jeho autorů" jedním z mála, ne-li jediným možným skutkem, jímž bylo možné dosáhnout beztrestného návratu do Československa a vydobytí si jistých záruk tvůrčí "svobody".

     Když už naše společnost nenašla sílu odsoudit komunisty jako zločince - jimiž samozřejmě jsou (stačí se podívat na to, co udělali za 40 let péče s českou krajinou)- neměla by se ani snižovat k podobným honům na čarodějnice.  Ona i dnešní doba prahne po svých kriticích - a pro šoubiz to platí dvojnásob.

     Nejsem "středoproudař", česká pop music mě ve své drtivé většině drtí. Krátce po revoluci jsem ale na nějakém jazzovém festivalu či co to bylo slyšel zpívat - nečekaně - právě Karla Gotta. Tři - čtyři písně. Od té doby marně čekám na podobné zjevení: bezchybnost. Dokonalé frázování, ani tón mimo, rytmus bez problému, technika hodná Mistra. Říkal jsem si: "Sakra, proč ten Gott dělá takový s..čky, když dokáže tohle??"  Od té doby jsem prakticky permanentně a výhradně zklamáván. Nejen Gottem, ale téměř všemi našimi zpěváky.

     Prakticky nevíme, jak kdo umí nebo neumí zpívat, jelikož bez playbacku se dodnes neobejde takřka žádný televizní přenos (a na koncerty chodí vesměs jen ten který fan klub). I ti, co by si snad mohli dovolit živit se skutečným zpíváním lidem a ne jen otvíráním pusy do x let starých nahrávek (nejtrapnější je Baronka, která emigraci do konce dotáhla, a která své Boty proti lásce neváhá "zpívat" na 40 let starou nahrávku), do nichž se při nejlepší vůli nemohou trefit, zpívají jen na oko. Mistryní v tomto je naše hvězda hvězd, Lucie Bílá. O tom, že zpívat umí, už přesvědčila.... o tom, že zpívá, ale přesvědčí dnes už jen málokoho.  Chce být v televizi za každou cenu (musí vydělat na dalšího chlapa), a je jí jedno, že stále lidem nabízí stejný guláš s chlebem: spustí se playback, Lucie se našteluje do kamery a rozehraje své oční divadlo. Jeden čas tak ukrutně do svých očí "tlačila" lásku, že jsme vždy s kamarády posměšně říkali :"Té jednou ty oči vylezou z důlků, jak to přehrává"....  (bylo to dávno před tím, než L.Bílá onemocněla)

     Zlatého slavíka vyhraje Iveta Pomeje, i když neznám nikoho - a že znám fůru lidí - kdo by ji měl, po tom všem, ještě rád. Lidé ji většinou litují, neboť se jim zdá, že lépe než ona prokoukli Pomejeho. Ten platí za největšího podvodníka, vychcánka, budižkničemu, od sňatku s Ivetou nově za "pasáka", a i kdyby se rozkrájel, nikdo v tomto státě mu už nejspíš neuvěří. To Martin Michal na to jde přece jen více od lesa a rafinovaněji, ale i o něm už má národ dávno jasno. Dnes už je úplně jedno, jak Helena zpívá, co zpívá, jestli už jí ten krk vyžehlili pořádně nebo jestli to je stále na náhrdelníky.... jistě, vydělává stále velmi slušně, možná líp než kdy před tím, ale platí za to krutou cenu: přestává být v povědomí lidí zpěvačkou. Poslední kapkou byla právě její neúčast na narozeninovém koncertu Karla Gotta.

     Stejně tak většina ostatních. Místo skutečných zpěváků a herců se to v našich televizích hemží naprostými poleny, která ale mají buď vlivné rodiče anebo ostré lokty anebo mají ráda sex s nadřízeným. Někdy všechno dohromady. Jednoho Novotného jakobychom se na první pohled zbavili, druhý hnedle šup! na jeho místo. Proč neprodávat vlastní špeky a hulvátství, když to někdo koupí.... O Agátě nemluvě, tam je všech slov škoda: to děvče by tolik chtělo.....ale kde brát?

     Znám české umělce, kteří skutečně něco umí a živí se tím. Jen to většinou není před kamerama. Napadá mě tak: možná, že dobře, že ten playbeck nakonec je: slyšeli jste už zpívat na živo naše muzikálové hvězdy? V tomto ohledy byl mimochodem koncert k sedmdesátinám Karla Gotta nekonečně výživnou selankou: možná by těm lidem měl někdo říct, co to ZPĚVÁK vlastně je....

 

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora