Hra na politiky aneb jak se do lesa volá...

středa 26. srpen 2009 16:36

...tak se z lesa ozývá....

            Tajemní sponzoři Klausovy ODS už jsou možná skutečně mrtví, pryč je téma pohádkového zbohatnutí stále stejně nevkusného Standy, kdysi hlavního mašinfíry ČSSD, pryč jsou odposlechy, ta tam je aféra Mrázek, po Kočkovi neštěkne ani pes, justiční mafie dál v klidu bdí, zatímco pánové Kožený či Krejčíř a mnozí jiní ladí bronz na vypečených plážích…. Čerstvě se hraje kus Útok na Mirka Topolánka . Jedná se o drama, ze kterého je však, vinou chybné režijní koncepce a mizerných hereckých výkonů, téměř situační komedie s prvky fantasy. Prvek fantazy se vůbec ve scénářích našich předních politických dramaturgů objevuje až nebezpečně často.

Je to tu zase znova a opět v ještě intenzivnější míře, než kdy před tím. Předvolební kampaň se v prostředí českého rybníka stala už dávno synonymem špíny. Sledujeme on-line souboj nikoli myšlenek, vizí, programů, ale osob s pochybnou minulostí i současností, kteří se tváří, že právě o tom je politická soutěž. V záplavě ubohých osobních sporů našich vrcholných a  vrcholně nezodpovědných politiků se ztrácí sama podstata voleb: najít způsob, jak by se nám mohlo dařit lépe a politiky, kteří jej dokáží zrealizovat.

             Není těžké usoudit, že největším současným problémem našich politiků je fatální absence svědomí. Český vrcholný politik se musí umět především dobře splachovat: neustále čelí útokům oponentů či novinářů, permanentně je z něčeho nekalého obviňován, pořád dokola je nucen skousávat, že tu a tam je jeho falešná hra odkryta a vydávat spousty energie na to, aby tato odhalení co nejdřív přebil jinými odhaleními jiných nekalých her jiných politiků…  a máme tu docela slušný koloběh, ze kterého se ne a ne vymotat. 

            Bytelným základům dnešního srabu dali vzniknout, ruku v ruce, Miloš Zeman s Václavem Klausem, blahé paměti. Byli to oni dva, kdo vnesli do rozvíjející se politické scény u nás hrubost, agresivitu, urážky, nekorektnost při obhajování svých postojů. Byli to oni, u nichž pozorný divák mohl poprvé postřehnout podivnou hru na pokrytectví: před televizními kamerami si oba pánové vykali a ostře se do sebe naváželi, aby se po vypnutí světel kamarádsky rozloučili „ahoj, měj se hezky“. 

             Byl to Miloš Zeman, který „posvětil“ hulvátství cestu přímo vzhůru, na vrchol politiky ( za vydatného přispění alkoholu ). Byl to Václav Klaus, kdo se před zraky národa nedokázal oprostit od vlastní ješitnosti, když Petrovi Pithartovi začal před tv kamerami vykat jen proto, že zastával mírně kritický a kultivovaně vyjádřený postoj k některým jeho názorům. To u nich dvou jsme měli poprvé možnost na vlastní oči vidět, že politika českého zrna není jen prací ve prospěch společnosti a státu, nýbrž jakousi reality show, kde hlasateli myšlenek dvou hlavních politických stran v zemi se stali lidé, jejichž vystupování před kamerami je stále více stylizováno a podobá se spíše hře, než diskuzi. Komedianti s kamennými tvářemi. 

            Pokud V.K. a M.Z. označíme drze za komedianty, pak dnes máme tu čest mít ve většině vrcholných politických funkcích žhavé oscarové naděje. Naši politici podlehli kouzlu popularity. Být viděn a slyšen, alespoň jako každá druhá béčková modelka! Za tím účelem předkládají nám – divákům – mnohé dramatické skvosty. Nikdo neumí vykouzlit tak brilantní příběhy, lavírující na hraně mezi komedií a tragédií, jako pánové Topolánek, Rath, Paroubek, Čunek, Langer, Gross, Železný a mnozí další (o komunistech se mi vůbec nechce mluvit). 

            Úplně ty kluky slyším:

Mirek: „Hajzli, hodili po mně véca!“

Marek: „Pojď toho využít.“

Mirek: „To si odskáčou, sígrové. Jdu se nechat ošetřit“

Marek: „Nech si ošetřit i tu druhou stranu, zpředvčera, jak ti to prsklo do xichtu u toho kanónu a já zatím vyšlu holuba.“

Mirek: „…a o tom kanónu jim ale neříkej. Až jen když se zeptaj.“

Marek: „… no jistě, nejsem blbej. Hele, ty vole, tobě… ukaž? Tobě teče trochu krev…. Ne, ne, nesahej si na to, ať to nesetřeš!“

             Omlouvám se. Podsouvám těm „klukům“ do úst něco, co jistě nikdy nevyslovili a dost možná je to ani nenapadlo. Hodit něco po někom, kdo je navíc právě v plavkách a ztrapňuje se, je opravdu trestuhodné. Nicméně, na svou omluvu uvádím, že má fantazie je v tomto směru permanentně, neustále agresivněji podněcována. A i když snad nejsem úplně naivní a noviny „konzumuji“ střídmě a s odstupem, nedovedu si představit, že by ten obraz tváře dnešní politické scény v ČR byl pouze novinářskou manipulací, která by těm zrádným šmejdům jen tak procházela. Jenomže i když polovinu všech těch kauz a afér příjmeme za smyšlené, polovinu z té zbylé půlky za nepravděpodobné a ze zůstavší čtvrtiny každý druhý skandál označíme za nedostatečně podložený, zbylé nepatrné procento, které už jen statisticky nutně musí být pravdivé, je v měřítku české politické scény NEÚNOSNÉ !!!

             Očekává se od českého politika ještě i něco jiného, než jen umění sebepropagace za každou cenu? Jak je to politický systém nastaven, že se v něm nejvíce prosazují a uplatňují tak nepříjemné typy kluků, pánů, chlapáků a žen? Výjimek je málo, ale není pravda, že by se jim v médiích nevěnovala pozornost – viz. Kníže von Schwarzenberg. Je jich prostě skutečně málo.

             Zdá se mi, že jakkoli je paralela mezi dnešní politikou v ČR a šoubyznysem  na první pohled zřejmá, v tom podstatném se liší: divadlo jde zpravidla vstříc svému divákovi. Nestojí o prázdné sály. Herci se těší ze svých úspěchů a lidi je mají rádi za to, že pro ně pracují, že jim hrají.

              Český politik má už spoustu let na repertoáru tutéž hru, jen s různými alternacemi. A odmítá se hnout z místa, nevidí, neslyší, je jen proto, aby byl. Každý den neúnavně plive, obviňuje, straší, pomlouvá, zesměšňuje, hrozí, popírá, obhajuje sám sebe, kličkuje, tají, lže…. 

Své publikum politici otrávili už tak, že snad ani není, kdo by je vypískal….

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora