Kalousek slízne knížecí smetanu

pátek 28. srpen 2009 12:29

Předvolební průzkumy se stále více, co do úspěšnosti prognóz, přibližují předpovědím počasí: absolutně se na ně nedá spolehnout. Hlásí-li televizní rosnička, že pozítří nás čeká slunný letní den, pořád ještě platí minimálně poloviční pravděpodobnost, že z nebe nakonec spadnou trakače. Jeden jistý výsledek voleb však z průzkůmů prosvítá už teď: hlavním vítězem se stane exministr financí Kalousek. A bude to z mrtvých vstání srovnatelné s těmi Klausovými či Topolánkovými.

Podle nejčerstvějších předvolebních průzkumů to má v kapse Paroubek. Sestaví prý vládu s kýmkoli, má k dispozici TOP 9, lidovce i komunisty. ODS ostrouhá mrkvičku a nadcházející čtyři roky se bude snažit vyvolat předčasné volby, aby se pomstila ČSSD, která jim zjara udělala totéž. Oko za oko, zub za zub. A i přes to bude hlavním vítězem voleb Kalousek.

             Ani zapřísáhlí antipravdoláskaři nemají dost sil na to, aby úspěšně zpochybnili morální autoritu Karla Schwarzenberga. Je to skutečná bílá velryba v moři sardinek. Doposud jediný politik na české politické scéně, jemuž lze bez výhrad věřit. Stojí za ním totiž jeho práce, skutky, jeho názory a především – tradice. Tradice, která se českým státem vine jako červená nit napříč staletími. Jestli do někoho vkládají lidé své naděje na ozdravění naší demokracie, je to právě kníže Schwarzenberg – jeden z nejpevnějších článků skutečné evropské elity.

             Nakolik si můžeme být jistí  poctivostí Karla Schwarzenberga, natolik lze pochybovat o jeho stranickém stínu Kalouskovi. Volby se kvapem blíží a veškerá propagace strany stojí na knížeti. Je to pochopitelné, z výše uvedených důvodů. Jeho tvář je snad jediná, kterou na billboardech většina národa ráda vidí: je natolik spojen s touto zemí, s její tradicí a historií, že si do něj promítáme své naděje na poctivější správu našeho státu. Ale TOP 09, to není, bohužel, jen kníže, jakkoli se nám to z té kampaně tak může jevit.

             Kalousek  jistě dobře ví, proč zůstává v ústraní, proč na plakátech nevisí také, proč se neobjevuje v televizi, nedává rozhovory, proč je tak UKLIZEN. Je chytrý a ví, že provokovat lidi svou tváří by nemuselo být ve prospěch volebního výsledku. Stále se za jeho osobou totiž táhne smrádek podezření z různých finančních machinací, které nebyly nikdy uspokojivě objasněny – stejně jako ve všech ostatních případech podezření z korupce u nás.

              Kalousek se šikovně drží v ústraní, všechnu předvolební dřinu nechává na knížeti – kdo by si taky Kalouska kupoval na tričku či si jeho tvář nechal vytetovat? Takové kouzlo osobnosti u nás má právě jen Schwarzenberg a toto kouzlo působí napříč všemi vrstvami společnosti. Kalousek se krčí v závětří předvolební káry, tažené Schwarzenbergem. Pokud se mu ji nepodaří dotáhnout až do parlamentu, Kalousek potichounku někde odbočí z cesty a u příštích voleb ho tu máme zase, a nejspíš zase trochu jinak….

Ale pokud se Karlovi podaří (a ono se mu to jistě podaří) s tou károu vjet až do parlamentu, uvidíme, co se stane: najednou bude Kalouska všude plno, on bude řídit jednání s politickými stranami, on bude tahat za nitky, on bude dál pracovat na své nelichotivé pověsti šedé eminence české politiky.  A kníže? Toho nejspíš znovu „uklidí“ na ministerstvo zahraničí, aby odtamtud nemohl svým poctivým zrakem prohlédnout všechny ty šolichy a prebendy, na něž jsou čeští politikové už léta zvyklí a bez nichž pro ně práce politiky pozbývá smyslu.

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Česká krajina a lidé v ní

Nezávislý...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora